Sportowe Archiwum


Zag³osuj na stronê
Sportowe Archiwum



IAAF Grand Prix 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990
1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000
2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005

IAAF World Athletics Final 2003 | 2004 | 2005

IAAF Grand Prix



IAAF GRAND PRIX II - Telstra A-Series
12 lutego 2004 - Melbourne (Australia)

WYNIKI - KOBIETY

200 m (wiatr -2.2): 1. Lauren Hewitt AUS 23.21; 2. Sharon Cripps AUS 23.84; 3. Preya Carey AUS 24.09; 800 m: 1. Rikke Rønholt DEN 2:02.11; 2. Libby Allen AUS 2:02.47; 3. Tamsyn Lewis AUS 2:02.97; 4. Debbie Savage AUS 2:03.91; 5. Msyani John Lwiza TAN 2:04.91; 6. Brooke Simpson AUS 2:05.44; 5000 m: 1. Benita Johnson AUS 15:23.68; 2. Hayley McGregor AUS 15:49.78; 3. Anna Thompson AUS 15:54.25; 4. Melissa Rollison AUS 15:55.19; w dal: 1. Bronwyn Thompson AUS 6.72; 2. Jacinta Boyd AUS 6.32; 3. Lisa Morrison AUS 6.25; 4. Nadia Smith NZL 6.10 (+2.6); dysk: 1. Beatrice Faumuina NZL 60.86; 2. Debbie Pickersgill AUS 57.26; 3. Monique Nacsa AUS 54.01; m³ot: 1. Bronwyn Eagles AUS 67.46; 2. Karyne Di Marco AUS 65.11; 3. Brooke Krueger AUS 64.53; 4. Zoe Derham GBR 61.42; 5. Gabrielle Neighbour AUS 60.99

WYNIKI - MʯCZYNI

200 m: 1. Joshua Ross AUS 20.87; 2. Adam Miller AUS 21.09; 3. David Geddes AUS 21.12; 4. Kristopher Neofytou AUS 21.20; 400 m: 1. Casey Vincent AUS 45.30; 2. Clinton Hill AUS 45.50; 3. Patrick Dwyer AUS 45.98; 4. John Steffensen AUS 46.22; 5. Mark Ormrod AUS 46.46; 800 m: 1. Samwel Mwera TAN 1:46.23; 2. Todd MacDonald AUS 1:47.27; 3. Kris McCarthy AUS 1:48.49; 1500 m: 1. Alastair Stevenson AUS 3:37.49; 2. Youcef Abdi AUS 3:37.94; 3. Michael Power AUS 3:40.23; 5000 m: 1. Craig Mottram AUS 13:25.97; 2. Andrew Letherby AUS 13:45.23; 3. David Ruschena AUS 13:48.08; 4. John Rogart TAN 13:48.94; 5. Brett Cartwright AUS 13:49.89; 6. Michael Chettle AUS 13:51.69; 7. Scott Westcott AUS 13:52.41; 8. Dickson Marwa TAN 13:52.71; tyczka: 1. Paul Burgess AUS 5.55; 2. Viktor Chistiakov AUS 5.45; 3. Dmitri Markov AUS 5.45; kula: 1. Justin Anlezark AUS 20.49; 2. Rhys Jones AUS 19.54; 3. Clay Cross AUS 18.85; 4. Scott Martin AUS 18.73; m³ot: 1. Stuart Rendell AUS 75.00; 2. Justin McDonald AUS 62.75; 3. Timothy Driesen AUS 61.48



IAAF GRAND PRIX II - Meeting IAAF du Conseil General
24 kwietnia 2004 - Fort-de-France (Francja)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr +1.1): 1. Torri Edwards USA 11.12; 2. Mercy Nku NGR 11.30; 3. Teneeshia Jones USA 11.44; 4. Sylviane Félix FRA 11.44; 5. Alenka Bikar SLO 11.49; 6. Veronique Mang FRA 11.56; 7. Aparecida de Moura Lucimar BRA 11.60; 8. Philomena Mensah CAN 11.62; 9. Vida Anim GHA 11.77; 200 m (wiatr +1.6): 1. Torri Edwards USA 22.66; 2. Mercy Nku NGR 22.94; 3. Wyllesheia Myrick USA 23.07; 4. Christine Amertil BAH 23.16; 5. Aparecida de Moura Lucimar BRA 23.37; 400 m: 1. Michelle Ballentine JAM 52.59; 2. Karen Shinkins IRL 52.85; 3. Thélia Sigere FRA 55.02; 100 m p³ (wiatr +1.0): 1. Melissa Morrison USA 12.63; 2. Angela Whyte CAN 12.90; 3. Vonette Dixon JAM 12.92; 4. Danielle Carruthers USA 13.11; 5. Dionne Rose-Henley JAM 13.33; 6. Kim Jones USA 13.40; 7. Nadege Joseph FRA 14.28; 400 m p³: 1. Sandra Glover USA 55.00; 2. Brenda Taylor USA 55.29; 3. Andrea Blackett BAR 56.02; 4. Debbie-Ann Parris JAM 56.86; 5. Kim Batten USA 57.63; 6. Meghan Addy USA 57.85; tyczka: 1. Elisabete Tavares POR 4.00; 2. Sandra Tavares POR 3.80; w dal: 1. Grace Upshaw USA 6.62; 2. Jackie Edwards BAH 6.53; 3. Alice Falaiye CAN 6.37 (+2.4); 4. Viktoriya Rybalko UKR 6.36; 5. Elysée Vésanes FRA 6.34; 6. Tameisha King USA 6.31; 7. Luciana Alves dos Santos BRA 6.27; 8. Kedine Geddes JAM 6.16; oszczep: 1. Laverne Eve BAH 58.45; 2. Christina Scherwin DEN 57.13; 3. Nadine Auzeil FRA 52.49

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr +0.6): 1. Tim Montgomery USA 10.08; 2. Aaron Egbele NGR 10.11; 3. Brian Lewis USA 10.15; 4. Cláudio Roberto Souza BRA 10.21; 5. Ricardo Williams JAM 10.26; 6. Olan Coleman USA 10.28; 7. Kaaron Conwright USA 10.32; 8. Eddy De Lépine FRA 10.38; 200 m (wiatr +1.1): 1. Jimmie Hackley USA 20.31; 2. Christopher Williams JAM 20.48; 3. Bobby Williams USA 20.71; 4. Olan Coleman USA 20.78; 5. Kendrick Triggs USA 20.80; 6. Paul Lewis USA 20.95; 7. Andrea Colombo ITA 21.46; 400 m: 1. Hamdan O. Al-Bishi KSA 46.08; 2. Jimmie Hackley USA 46.30; 3. Paul Lewis USA 46.91; 4. Lanceford Davis JAM 46.92; 5. Simon Pierre TRI 47.39; 6. Ja'Warren Hooker USA 47.43; 7. Robert Earl Wilson USA 47.56; 800 m: 1. Khalid Tighazouine MAR 1:47.66; 2. Simon Kimata KEN 1:48.81; 3. Achraf Tadili CAN 1:48.85; 110 m p³ (wiatr +1.8): 1. Larry Wade USA 13.26; 2. Allen Johnson USA 13.32; 3. Arend Watkins USA 13.39; 4. Dominique Arnold USA 13.45; 5. Chris Phillips USA 13.59; 6. Robby Hughes USA 13.60; 7. William Erese NGR 13.79; 8. Peter Coghlan IRL 13.81; 400 m p³: 1. LaBronze Garrett USA 49.74; 2. Neil Gardner JAM 50.30; 3. Dinsdale Morgan JAM 50.52; 4. Hadi Soua'an Al-Somaily KSA 51.66; 5. Roberto Carvajal MEX 52.02; wzwy¿: 1. Terrance Woods USA 2.24; 2. Adam Shunk USA 2.22; 3. Fabrice Saint-Jean FRA 2.22; 4. Jamie Nieto USA 2.19; tyczka: 1. Russ Buller USA 5.60; 2. Joël Soler FRA 5.45; 3. Brian Hunter USA 5.45; 4. Sébastien Homo FRA 5.35; 5. Pierre Charles Peuf FRA 5.35; 6. Dominic Johnson LCA 5.35; w dal: 1. Walter Davis USA 8.20 (+3.0); 2. Darren Ritchie GBR 8.00 (+3.2); 3. Emmanuel Bangué FRA 7.92 (+3.0); 4. Nicola Trentin ITA 7.92 (+2.5); 5. Carlos Calado POR 7.89; 6. Erick Walder USA 7.53 (+2.0); m³ot: 1. Christophe Épalle FRA 75.18; 2. András Haklits CRO 74.00



IAAF JAPAN GRAND PRIX
8 maja 2004 - Osaka (Japonia)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr +1.1): 1. Torri Edwards USA 11.05; 2. Chryste Gaines USA 11.14; 3. Angela Daigle USA 11.27; 4. Savatheda Fynes BAH 11.46; 5. Nongnuch Sanrat THA 11.53; 6. Motoka Kojima JPN 11.59; 7. Mary Onyali-Omagbemi NGR 11.60; 8. Kaori Sakagami JPN 11.60; 5000 m: 1. Lucy Wangui KEN 15:14.44; 2. Kayoko Fukushi JPN 15:15.87; 3. Jane Wanjiku KEN 15:16.34; 4. Mary Wangari KEN 15:20.53; 5. Mari Ozaki JPN 15:30.30; 6. Yoshiko Ichikawa JPN 15:37.46; 7. Catherine Chikwakwa MAW 15:37.55; 8. Takako Kotorida JPN 15:39.61; 9. Sarah Jamieson AUS 15:42.17; 10. Yuki Saito JPN 15:44.99; 400 m p³: 1. Sandra Glover USA 54.95; 2. Brenda Taylor USA 55.43; 3. Andrea Blackett BAR 55.73; 4. Makiko Yoshida JPN 57.71; 5. Satomi Kubokura JPN 57.84; 6. Melinda Sallins USA 58.35; 4 x 100 m: 1. World Team 43.22; 2. Japonia 43.77; 3. Tajlandia 44.22; 4. Chiny 44.61; 5. Nowa Zelandia 46.54; wzwy¿: 1. Petrina Price AUS 1.89; 2. Antonella Bevilacqua ITA 1.86; 3. Olga Kaliturina RUS 1.86; 4-5. Maresa Cadienhead CAN 1.86; Miki Imai JPN 1.86; 6. Yoko Hunnicutt JPN 1.83; w dal: 1. Kumiko Ikeda JPN 6.65; 2. Grace Upshaw USA 6.58; 3. Maho Hanaoka JPN 6.57; 4. Anju Bobby George IND 6.46; 5. Jackie Edwards BAH 6.35; 6. Ma³gorzata Trybañska POL 6.30; 7. Chantal Brunner NZL 6.13; 8. Sachiko Masumi JPN 6.12; kula: 1. Meiju Li CHN 18.71; 2. Valerie Adams NZL 18.69; 3. Cleopatra Borel TRI 17.95; 4. Xiaoyu Zhang CHN 17.52; 5. Kristin Heaston USA 17.38; 6. Xianhui Du SIN 17.36; 7. Yoko Toyonaga JPN 17.14; 8. Juttaporn Krasaeyan THA 17.02; m³ot: 1. Yipsi Moreno CUB 72.92; 2. Yuan Gu CHN 70.38; 3. Wenxiu Zhang CHN 68.77; 4. Masumi Aya JPN 65.66; 5. Bronwyn Eagles AUS 65.42; 6. Brooke Krueger AUS 64.24; 7. Wei Zhao CHN 64.22; 8. Karyne Di Marco AUS 64.03

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Maurice Greene USA 10.04; 2. Joshua J. Johnson USA 10.11; 3. Mickey Grimes USA 10.12; 4. Obadele Thompson BAR 10.16; 5. Nobuharu Asahara JPN 10.17; 6. Kareem Streete-Thompson CAY 10.28; 7. Hiroyasu Tsuchie JPN 10.33; 8. Terrence Trammell USA 10.45; 400 m: 1. Alleyne Francique GRN 44.47; 2. Yuki Yamaguchi JPN 45.31; 3. Jun Osakada JPN 45.45; 4. Jerome Young USA 45.59; 5. Clinton Hill AUS 45.65; 6. Corey Nelson USA 45.97; 7. Mitsuhiro Sato JPN 46.27; Tyree Washington USA DNF; 5000 m: 1. Philip Mosima KEN 13:24.94; 2. Simon Munyi Maina KEN 13:25.68; 3. Luke Kipkosgei KEN 13:32.99; 4. Benjamin Limo KEN 13:42.69; 5. Salim Jawher Mushir BRN 13:42.73; 6. Kazuyoshi Tokumoto JPN 13:43.86; 7. Toshinari Takaoka JPN 13:48.75; 8. Tomohiro Seto JPN 13:53.05; 110 m p³ (wiatr -1.2): 1. Xiang Liu CHN 13.06; 2. Allen Johnson USA 13.13; 3. Maurice Wignall JAM 13.30; 4. Terrence Trammell USA 13.31; 5. Dongpeng Shi CHN 13.52; 6. Satoru Tanigawa JPN 13.72; 7. Tasuku Tanonaka JPN 13.75; 8. Masato Naito JPN 14.10; 400 m p³: 1. Dai Tamesue JPN 48.87; 2. James Carter USA 48.99; 3. Ian Weakley JAM 49.12; 4. Dean Griffiths JAM 49.28; 5. Masahira Yoshikata JPN 49.37; 6. Hideaki Kawamura JPN 50.01; 7. Eric Thomas USA 50.08; 8. Stepan Tesarik CZE 50.52; 3000 m z przeszk.: 1. John Kosgei KEN 8:23.95; 2. Julius Nyamu KEN 8:24.64; 3. Raymond Yator KEN 8:25.61; 4. Yoshitaka Iwamizu JPN 8:29.40; 5. Peter Nowill AUS 8:29.53; 6. Collins Kosgei KEN 8:41.65; 7. Yasunori Uchitomi JPN 8:43.45; 8. Rafa³ Wójcik POL 8:48.51; 4 x 100 m: 1. Japonia 38.35; 2. USA 38.56; 3. Japonia B 39.07; 4. Tajlandia 39.45; 4 x 400 m: 1. Japonia 3:01.70; 2. Japonia B 3:03.16; tyczka: 1. Timothy Mack USA 5.60; 2. Piotr Buciarski DEN 5.50; 3. Nick Hysong USA 5.40; 4. Dmitri Markov AUS 5.40; 5-6. Fumiaki Kobayashi JPN 5.30; Justin Norberg USA 5.30; trójskok: 1. Timothy Rusan USA 16.93; 2. Andrew Murphy AUS 16.91; 3. Junjie Gu CHN 16.71; 4. Julien Kapek FRA 16.56; 5. Kazuyoshi Ishikawa JPN 16.34; 6. LeVar Anderson USA 16.19; m³ot: 1. Koji Murofushi JPN 82.18; 2. Adrián Annus HUN 80.93; 3. Ilya Konovalov RUS 77.71; 4. Libor Charfreitag SVK 76.08; 5. Aléxandros Papadimitríou GRE 75.84; 6. Primoz Kozmus SLO 74.65; 7. Szymon Zió³kowski POL 74.31; 8. Stuart Rendell AUS 72.78



QATAR ATHLETIX SUPER GRAND PRIX (IAAF)
14 maja 2004 - Doha (Katar)

WYNIKI - KOBIETY

200 m (wiatr +0.6): 1. LaTasha Colander-Richardson USA 22.50; 2. Chryste Gaines USA 23.28; 3. Ionela Tirlea ROM 23.32; 4. Christine Amertil BAH 23.36; 5. Natalya Safronnikova BLR 23.38; 6. Kelli White USA 23.42; 7. Alenka Bikar SLO 23.43; 8. K.V.Damayanthi Dharsha SRI 24.39; 800 m: 1. Jolanda Ceplak SLO 2:01.27; 2. Seltana Ait Hammou MAR 2:02.96; 3. Judit Varga HUN 2:03.87; 4. Charlotte Moore GBR 2:04.64; 5. Tamara Volkova UKR 2:05.12; 6. Mihaela Olaru ROM 2:05.68; 3000 m: 1. Elvan Abeylegesse TUR 8:35.83; 2. Leah Malot KEN 8:51.65; 3. Fernanda Ribeiro POR 8:51.92; 4. Meselech Melkamu ETH 8:57.81; 5. Lidia Okniñska POL 8:58.37; 6. Mestawet Tufa ETH 9:00.84; 7. René Kalmer RSA 9:04.15; 8. Siham Hilali MAR 9:05.15; 100 m p³ (wiatr +2.1): 1. Delloreen Ennis-London JAM 12.51; 2. Danielle Carruthers USA 12.88; 3. Angela Atede NGR 12.96; 4. Nadine Faustin HAI 13.01; 5. Gnima Faye SEN 13.51; 6. Edit Vári HUN 13.59; 3000 m z przeszk.: 1. Cristina Casandra ROM 9:45.67; 2. Sigrid Vanden Bempt BEL 9:52.37; 3. Bouchra Chaabi MAR 9:52.99; 4. Analía Rosa POR 9:53.59; 5. Alina Cucerzan ROM 10:05.68; 6. Justyna B¹k POL 10:08.70; 7. Fatiha Bahi Azzouhoum ALG 10:14.43; 8. Natalya Cherepanova RUS 10:16.36; wzwy¿: 1. Monica Iagar ROM 1.92; 2. Ruth Beitia ESP 1.92; 3. Melanie Skotnik GER 1.86; 4. Ifoma Jones USA 1.86; 5. Maresa Cadienhead CAN 1.86; 6. Iryna Kovalenko UKR 1.83; tyczka: 1. Thórey Edda Elisdóttir ISL 4.30; 2. Floé Kühnert GER 4.00; 3. Krisztina Molnár HUN 4.00; 4. Sabine Schulte GER 3.80; 5. Yuliya Lukinskaya RUS 3.80; w dal: 1. Anju Bobby George IND 6.82 (+2.3); 2. Valentina Gotovska LAT 6.70 (+4.5); 3. Ma³gorzata Trybañska POL 6.57 (+3.5); 4. Adina Anton ROM 6.46 (+2.3); 5. Sarah Claxton GBR 6.28; 6. Tina Carman SLO 6.00 (+2.6); dysk: 1. Natalya Sadova RUS 66.40; 2. Aretha Hill USA 62.51; 3. Franka Dietzsch GER 62.00; 4. Vera Pospíšilová CZE 61.86; 5. Nicoleta Grasu ROM 61.71; 6. Teresa Machado POR 61.70

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr +2.6): 1. Shawn Crawford USA 9.86; 2. Justin Gatlin USA 9.95; 3. Marcus Brunson USA 9.96; 4. Francis Obikwelu POR 9.97; 5. Uchenna Emedolu NGR 9.99; 6. Deji Aliu NGR 10.18; 7. Khaled Youssef Al-Obaidli QAT 10.18; 8. Stéphane Buckland MRI 10.22; 400 m: 1. Brandon Simpson JAM 45.50; 2. Alleyne Francique GRN 45.56; 3. Talkmore Nyongani Young ZIM 45.85; 4. Hamdan O. Al-Bishi KSA 46.12; 5. Clinton Hill AUS 46.34; 6. Alvin Harrison USA 46.34; 800 m: 1. Justus Koech KEN 1:45.37; 2. Wilfred Bungei KEN 1:45.47; 3. Joseph Mutua KEN 1:46.31; 4. Djabir Said-Guerni ALG 1:46.88; 5. Amine Laalou MAR 1:47.08; 6. Japheth Kimutai KEN 1:48.49; 1500 m: 1. Isaac Kiprono Songok KEN 3:35.80; 2. Alex Kipchirchir KEN 3:35.84; 3. Paul Korir KEN 3:37.57; 4. Youssef Baba MAR 3:37.83; 5. Johan Cronje RSA 3:37.95; 6. William Chirchir KEN 3:39.15; 7. Job Tanui KEN 3:39.97; 8. Peter Roko Ashak SUD 3:40.92; 3000 m: 1. Eliud Kipchoge KEN 7:33.37; 2. Saaeed Shaheen Saif QAT 7:34.67; 3. John Kibowen KEN 7:37.23; 4. Richard Limo KEN 7:38.92; 5. Paul Kipsiele Koech KEN 7:39.40; 6. Abraham Chebii KEN 7:42.52; 7. James Kwalia KEN 7:45.57; 8. Moukheld Al-Outaibi KSA 7:46.31; 9. Abiyote Abate ETH 7:48.61; 10. Rui Silva POR 7:50.27; 11. Adil Kaouch MAR 7:51.38; 12. Abdelhalim Zahraoui MAR 7:54.07; 110 m p³ (wiatr +1.5): 1. Dominique Arnold USA 13.31; 2. Todd Matthews SUD 13.64; 3. Robert Newton GBR 13.76; 4. Leonard Hudec AUT 14.00; 5. Vincent Clarico FRA 14.22; 6. Mohamed Issa Al-Zawadi QAT 14.33; 400 m p³: 1. Periklís Iakovákis GRE 49.33; 2. Naman Keita FRA 49.65; 3. Stepan Tesarik CZE 50.07; 4. Ibrahim Al-Hamaidi KSA 50.51; 5. Matthew Douglas GBR 51.30; 6. El Hadji Sethe Mbow SEN 52.25; trójskok: 1. Charles Michael Friedek GER 17.11; 2. Marian Oprea ROM 17.05 (+2.2); 3. Ibrahim Babikir Mohamdein QAT 16.94 (+2.7); 4. Sébastien Pincemail FRA 16.81; 5. Andrew Murphy AUS 16.62; 6. Mohammed Yousuf Abdulaziz QAT 16.57; 7. Salem Al-molad KSA 16.28 (+3.5); 8. Olivier Sanou BUR 16.09 (+2.1); kula: 1. Ville Tiisanoja FIN 20.37; 2. Khalid Habash Al-Suwaidi QAT 19.93; 3. Marco Antonio Verni CHI 19.90; 4. Gheorghe Guset ROM 19.59; 5. Paolo Dal Soglio ITA 19.41; 6. Marco Dodoni ITA 18.54; oszczep: 1. Boris Henry GER 82.06; 2. Stefan Wenk GER 79.13; 3. Breaux Greer USA 79.03; 4. Jan Zelezný CZE 77.46; 5. Miroslav Guzdek CZE 76.47; 6. Andrus Värnik EST 76.07; 7. Nick Nieland GBR 74.52; 8. Gerhardus Pienaar RSA 73.83



2004 GRANDE PREMIO RIO DE ATLETISMO - IAAF GRAND PRIX II
16 maja 2004 - Rio de Janeiro (Brazylia)

WYNIKI - KOBIETY

200 m (wiatr -0.7): 1. Cydonie Mothersill CAY 22.93; 2. Beverly McDonald JAM 23.21; 3. Rosemar María Coelho Neto BRA 23.53; 4. Aparecida de Moura Lucimar BRA 23.58; 5. Vida Anim GHA 23.68; 6. Geraldine Pillay RSA 24.00; 400 m: 1. Aliann Pompey GUY 51.58; 2. Monique Hennagan USA 51.67; 3. Heide Seyerling RSA 52.01; 4. Estie Wittstock RSA 52.05; 5. Maria Laura Almirao BRA 52.26; 6. Sandie Richards JAM 52.63; 7. Geisa Coutinho Aparecida BRA 52.89; 8. Catherine Murphy GBR 53.09; 800 m: 1. Michelle Ballentine JAM 2:00.88; 2. Tina Paulino MOZ 2:00.96; 3. Luciana de Paula Mendes BRA 2:01.58; 4. Juliana Paula Gomes BRA 2:02.60; 100 m p³ (wiatr +0.4): 1. Lacena Golding-Clarke JAM 12.97; 2. Maíla Paula Machado BRA 13.01; 3. Vonette Dixon JAM 13.04; 4. Donica Merriman USA 13.29; 5. Gilvaneide Santos Oliveira BRA 13.36; 6. Isabel Rocha Silva BRA 13.92; 400 m p³: 1. Surita Febbraio RSA 55.83; 2. Andrea Blackett BAR 56.34; 3. Lucimar Teodoro BRA 56.67; 4. Isabel Rocha Silva BRA 57.15; 4 x 100 m: 1. Brazylia 44.24; 2. Kolumbia 44.89; 3. Argentyna 45.84; 4 x 400 m: 1. Brazylia 3:32.27; 2. Wenezuela 3:37.80; 3. Argentyna 3:40.22; kula: 1. Nadezhda Ostapchuk BLR 19.19; 2. Yumileidi Cumbá CUB 19.06; 3. Cleopatra Borel TRI 18.33; 4. Lieja Tunks NED 18.25; 5. Krystyna Zabawska POL 17.99; 6. Misleydis González CUB 17.88; dysk: 1. Olena Antonova UKR 61.43; 2. Joanna Wiœniewska POL 60.41; 3. Elisângela Adriano BRA 58.33; 4. Yania Ferrales CUB 57.98; 5. Yarelis Barrios CUB 56.32; 6. Marzena Wysocka POL 52.74

WYNIKI - MʯCZYNI

200 m (wiatr +0.4): 1. Vicente de Lima BRA 20.45; 2. Dominic Demeritte BAH 20.71; 3. André Domingos BRA 20.74; 4. Ricardo Williams JAM 20.92; 5. Cláudio Roberto Souza BRA 20.92; 6. Heber Viera URU 21.12; 400 m: 1. Derrick Brew USA 45.96; 2. Christopher Brown BAH 46.05; 3. Michael McDonald JAM 46.16; 4. Anderson Jorge Oliveira dos Santos BRA 46.24; 5. Leonard Byrd USA 46.55; 6. Abilio da Silva Valdinei BRA 47.13; 800 m: 1. Khalid Tighazouine MAR 1:46.91; 2. Henry Rotich KEN 1:47.11; 3. William Yiampoy KEN 1:47.31; 4. Vincent Kemboi KEN 1:47.43; 1500 m: 1. Fabiano Peçanha BRA 3:38.45; 2. Samwel Mwera TAN 3:40.04; 3. Byron Piedra ECU 3:40.46; 110 m p³ (wiatr -0.5): 1. Melo dos Santos Redelén BRA 13.49; 2. Mateus Facho Inocencio BRA 13.54; 3. Márcio Simao de Souza BRA 13.74; 4. Paulo Villar COL 13.75; 5. Anselmo da Silva BRA 13.78; 6. Walmes de Souza BRA 13.82; 4 x 100 m: 1. Brazylia 39.00; 2. Wenezuela 40.22; 3. Kolumbia 40.85; 4 x 400 m: 1. Brazylia 3:05.07; 2. Wenezuela 3:06.54; 3. Brazylia B 3:06.54; 4. Polska 3:06.99; 5. Argentyna 3:11.34; wzwy¿: 1. Lisvany Pérez CUB 2.25; 2. Jessé de Lima BRA 2.20; 3. Staffan Strand SWE 2.20; 4-5. Nicola Ciotti ITA 2.20; Terrance Woods USA 2.20; 6. TomᚠJanku CZE 2.15; trójskok: 1. Jadel Gregório BRA 17.22; 2. Timothy Rusan USA 16.49; 3. Jefferson Dias BRA 16.25; 4. Marcelo da Costa BRA 16.01; oszczep: 1. Peter Esenwein GER 78.32; 2. Fernando da Silva Luiz BRA 74.88; 3. Júlio César de Oliveira BRA 74.42; 4. Alexon Maximiano BRA 73.04



THALES-FBK GAMES - IAAF GRAND PRIX I
31 maja 2004 - Hengelo (Holandia)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr +2.5): 1. Merlene Ottey SLO 11.35; 2. Joan van den Akker NED 11.56; 3. Lien Huyghebaert BEL 11.57; 4. Pascal van Assendelft NED 11.64; 5. Katleen De Caluwé BEL 11.71; 6. Elodie Ouédraogo BEL 11.74; 800 m: 1. Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:58.49; 2. Sandra Stals BEL 2:00.60; 3. Agnes Samaria NAM 2:00.69; 4. Lotte Visschers NED 2:00.96; 5. Anna Zagórska POL 2:01.58; 6. Letitia Vriesde SUR 2:01.61; 7. Faith Macharia KEN 2:03.50; 8. Ivonne Teichmann GER 2:03.90; 1500 m: 1. Carmen Douma-Hussar CAN 4:04.85; 2. Gelete Burika ETH 4:06.10; 3. Iryna Lishchynska UKR 4:07.82; 4. Helen Clitheroe GBR 4:08.20; 5. Maria Martins FRA 4:08.81; 6. Lisa Dobriskey GBR 4:08.82; 7. Georgie Clarke AUS 4:09.54; 8. Veerle Dejaeghere BEL 4:10.61; 9. Justyna Lesman POL 4:11.27; 10. Margaret Ngotho KEN 4:11.97; 5000 m: 1. Isabella Ochichi KEN 14:46.42; 2. Joanne Pavey GBR 14:55.04; 3. Margaret Maury FRA 14:59.12; 4. Etalemahu Kidane ETH 15:04.34; 5. Ayelech Worku ETH 15:04.56; 6. Eyerusalem Kuma ETH 15:05.37; 7. Leah Malot KEN 15:10.26; 8. Anikó Kálovics HUN 15:16.61; 9. Emily Morris AUS 15:18.80; 10. Kathy Butler GBR 15:19.92; 11. Hayley Yelling GBR 15:23.54; 12. Workitu Ayanu ETH 15:29.21; 100 m p³ (wiatr +1.1): 1. Delloreen Ennis-London JAM 12.81; 2. Jenny Kallur SWE 13.09; 3. Angela Whyte CAN 13.12; 4. Danielle Carruthers USA 13.21; 5. Nadine Hentschke GER 13.25; 6. Derval O'Rourke IRL 13.42; 7. Dionne Rose-Henley JAM 13.50; 8. Yuliya Shabanova RUS 13.61; wzwy¿: 1. Blanka Vlašic CRO 1.96; 2. Iryna Mykhalchenko UKR 1.94; 3. Olga Kaliturina RUS 1.91; 4-5. Anna Ksok POL 1.88; Romary Rifka MEX 1.88; 6. Susan Jones GBR 1.80; w dal: 1. Valentina Gotovska LAT 6.53; 2. Denisa Šcerbová CZE 6.44; 3. Tünde Vaszi HUN 6.43; 4. Irina Melnikova RUS 6.37 (+3.1); 5. Éva Miklós HUN 6.35; 6. Heike Drechsler GER 6.25; oszczep: 1. Nikola Brejchová CZE 63.07; 2. Steffi Nerius GER 60.83; 3. Laverne Eve BAH 60.63; 4. Sonia Bisset CUB 59.84; 5. Moonika Aava EST 59.12; 6. Felicia Tilea-Moldovan ROM 58.28; 7. Barbara Madejczyk POL 57.63

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr +3.3): 1. Eric Nkansah GHA 10.36; 2. Roy Newton Lee RSA 10.38; 3. Timothy Beck NED 10.40; 4. Guus Hoogmoed NED 10.44; 5. Patrick van Balkom NED 10.47; 6. Anthony Ferro BEL 10.48; 800 m: 1. Bram Som NED 1:45.01; 2. Joseph Mutua KEN 1:45.17; 3. Joeri Jansen BEL 1:45.59; 4. Arnoud Okken NED 1:45.83; 5. Wilfred Bungei KEN 1:45.85; 6. Werner Botha RSA 1:46.52; 7. Sylas Kimutai KEN 1:47.66; 8. Japheth Kimutai KEN 1:48.17; 1500 m: 1. Eliud Kipchoge KEN 3:33.20; 2. Isaac Kiprono Songok KEN 3:33.45; 3. Bernard Lagat KEN 3:33.52; 4. Alan Webb USA 3:33.70; 5. Timothey Kiptanui KEN 3:33.80; 6. Michael Too KEN 3:35.53; 7. Gert-Jan Liefers NED 3:35.72; 8. Michael East GBR 3:35.78; 9. Youcef Abdi AUS 3:39.83; 5000 m: 1. Kenenisa Bekele ETH 12:37.35 (WR); 2. Mulugeta Wendimu ETH 13:01.28; 3. Hillary Chenonge KEN 13:08.77; 4. Henry Sugut KEN 13:08.90; 5. Moses Mosop KEN 13:09.68; 6. Boniface Kiprotich Songok KEN 13:09.87; 7. Craig Mottram AUS 13:10.47; 8. Bernard Chepkok KEN 13:11.07; 9. Boniface Kiprop UGA 13:11.46; 10. Dagne Alemu ETH 13:12.70; 11. Paul Bitok KEN 13:17.22; 12. Richard Limo KEN 13:21.14; 13. Ridouane Es-Saadi BEL 13:24.54; 14. Ismail Sghyr FRA 13:25.54; 15. Fabiano Joseph TAN 13:30.98; 10000 m: 1. Sileshi Sihine ETH 26:39.69; 2. Haile Gebrselassie ETH 26:41.58; 3. Abebe Dinkesa ETH 27:23.60; 4. Wilson Busienei UGA 27:29.95; 5. Francis Kiprop KEN 27:39.56; 6. Yonas Kifle ERI 27:40.92; 7. Benjamin Limo KEN 27:42.43; 8. Dieudonné Disi RWA 28:01.34; 9. Martin Toroitich UGA 28:08.32; 10. Hicham Chatt MAR 28:21.48; 110 m p³ (wiatr +2.4): 1. Larry Wade USA 13.37; 2. Robby Hughes USA 13.54; 3. Gregory Sedoc NED 13.70; 4. Arend Watkins USA 13.75; 5. Shaun Bownes RSA 13.79; 6. Falk Balzer GER 13.89; tyczka: 1. Rens Blom NED 5.77; 2. Lars Börgeling GER 5.70; 3. Tim Lobinger GER 5.60; 4. Nick Hysong USA 5.60; 5. Richard Spiegelburg GER 5.60; 6. Romain Mesnil FRA 5.50; 7-8. Laurens Looije NED 5.40; Christian Tamminga NED 5.40; 9. Viktor Chistiakov AUS 5.40; kula: 1. Ville Tiisanoja FIN 20.63; 2. Reese Hoffa USA 20.58; 3. Rutger Smith NED 20.39; 4. Ralf Bartels GER 20.19; 5. Janus Robberts RSA 20.04; 6. Andrei Mikhnevich BLR 19.99; 7. Peter Sack GER 19.92; 8. Detlef Bock GER 19.58



U.S. OPEN TRACK & FIELD - IAAF GRAND PRIX I
31 maja 2004 - Palo Alto, CA (USA)

WYNIKI - KOBIETY

Stacy Dragila (USA) - tyczka, © IAAF 200 m (wiatr +0.5): 1. LaTasha Colander USA 22.37; 2. Crystal Cox USA 22.58; 3. Allyson Felix USA 22.71; 4. Torri Edwards USA 22.87; 5. Inger Miller USA 23.04; 6. Wyllesheia Myrick USA 23.13; 7. LaKeisha Backus USA 23.24; 8. Shaunta Pelham USA 23.25; 800 m: 1. Nicole Teter USA 1:58.83; 2. Marian Burnett GUY 1:59.47; 3. Diane Cummins CAN 1:59.67; 4. Brigita Langerholc SLO 2:01.69; 5. Aimee Teteris CAN 2:01.94; 6. Lauren Simmons USA 2:02.91; 7. Chantee Earl USA 2:04.18; 8. Keisha Spencer JAM 2:05.12; 1500 m: 1. Kate Vermeulen CAN 4:08.88; 2. Sarah Schwald USA 4:09.03; 3. Malindi Elmore CAN 4:09.57; 4. Janet Trujillo USA 4:10.78; 5. Suzy Walsham AUS 4:11.08; 6. Jenelle Deatherage USA 4:11.34; 7. Vicky Lynch-Pounds CAN 4:11.80; 8. Susan Nielson USA 4:11.85; 100 m p³ (wiatr +1.4): 1. Jenny Adams USA 12.67; 2. Miesha McKelvy-Jones USA 12.79; 3. Anjanette Kirkland USA 12.99; 4. Yolanda McCray USA 13.02; 5. Joyce Bates USA 13.12; 6. Bisa Grant USA 13.19; tyczka: 1. Stacy Dragila USA 4.70; 2. Jillian Schwartz USA 4.40; 3. Tracy O'Hara USA 4.30; 4. Dana Ellis CAN 4.30; 5-6. Becky Holliday USA 4.30; Kellie Suttle USA 4.30; w dal: 1. Grace Upshaw USA 6.74 (+2.3); 2. Jernae Wright USA 6.67 (+2.2); 3. Jackie Edwards BAH 6.59 (+2.9); 4. Ola Sesay USA 6.34; 5. Monique Freeman USA 6.31 (+2.4); 6. Adrien Sawyer USA 6.26 (+2.9); dysk: 1. Aretha Hill USA 63.79; 2. Seilala Sua USA 60.99; 3. Kristin Kuehl USA 57.49; 4. DeShaya Williams USA 57.47; 5. Stephanie Brown USA 55.99; 6. Debbie Pickersgill AUS 55.26

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr +3.7): 1. Maurice Greene USA 9.78; 2. Justin Gatlin USA 9.91; 3. John Capel USA 10.07; 4. Leonard Scott USA 10.08; 5. Coby Miller USA 10.09; 6. Tim Harden USA 10.16; 7. Rubin Williams USA 10.42; 800 m: 1. Elliot Blount USA 1:47.91; 2. Khadevis Robinson USA 1:48.11; 3. Zach Whitmarsh CAN 1:49.38; 4. Kevin Elliott USA 1:49.91; 1500 m: 1. Laban Rotich KEN 3:36.32; 2. Charlie Gruber USA 3:38.42; 3. Boaz Cheboiywo KEN 3:38.47; 4. Mark Fountain AUS 3:39.18; 5. Gareth Turnbull IRL 3:40.60; 6. Aaron Lanzel USA 3:40.83; 110 m p³ (wiatr +1.9): 1. Allen Johnson USA 13.12; 2. Terrence Trammell USA 13.20; 3. Dwight Thomas JAM 13.34; 4. Ron Bramlett USA 13.36; 5. Micah Harris USA 13.44; 6. Aubrey Herring USA 13.47; 7. Anwar Moore USA 13.51; 8. Ryan Wilson USA 13.65; 3000 m z przeszk.: 1. Ray Hughes USA 8:29.20; 2. Isaiah Festa USA 8:30.48; 3. Solomon Kandie KEN 8:31.49; 4. Ian Dobson USA 8:32.09; 5. Mark Warmby GBR 8:39.06; 6. Darin Shearer USA 8:39.69; 7. Carl Blackhurst USA 8:42.94; 8. Robert Gary USA 8:44.17; tyczka: 1. Toby Stevenson USA 5.85; 2. Jeff Hartwig USA 5.80; 3. Piotr Buciarski DEN 5.65; 4-6. Timothy Mack USA 5.55; Dmitri Markov AUS 5.55; Derek Miles USA 5.55; kula: 1. John Godina USA 21.71; 2. Adam Nelson USA 20.91; 3. Bradley Snyder CAN 20.39; 4. Jamie Beyer USA 20.29; 5. Tonyo Sylvester USA 19.40; 6. Rhuben Williams USA 19.23; m³ot: 1. András Haklits CRO 74.79; 2. Michael Mai USA 74.40; 3. James Parker USA 73.99; 4. Travis Nutter USA 70.16



GRAND PRIX REGIONE LOMBARDIA - IAAF GRAND PRIX II
2 czerwca 2004 - Mediolan (W³ochy)

Berhane Adere (Etiopia) - 5000 m, © IAAF WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr +1.1): 1. Kim Gevaert BEL 11.14; 2. Natasha Mayers VIN 11.25; 3. Endurance Ojokolo NGR 11.43; 4. Alenka Bikar SLO 11.46; 5. Mercy Nku NGR 11.50; 6. Elena Sordelli ITA 11.76; 7. Fabe Dia FRA 11.76; 8. Daniela Graglia ITA 11.78; 400 m: 1. Bintou Fall Fatou SEN 51.60; 2. Aliann Pompey GUY 51.79; 3. Michelle Burgher JAM 52.53; 4. Olabisi Afolabi NGR 52.84; 5. Virna De Angeli ITA 53.25; 6. Tamsyn Lewis AUS 53.72; 7. Otilia Ruicu ROM 53.78; 5000 m: 1. Berhane Adere ETH 14:36.92; 2. Meselech Melkamu ETH 15:00.02; 3. Eunice Jepkorir KEN 15:12.52; 4. Amane Gubena ETH 15:19.50; 5. Teyba Erkesso ETH 15:28.28; 6. Silvia Weissteiner ITA 15:35.52; 7. Tegla Loroupe KEN 15:37.87; 8. Souad Ait Salem ALG 15:38.55; 9. Patrizia Tisi ITA 15:41.80; 10. Johanna Risku FIN 15:49.32; 11. Rodica Daniela Moroianu FRA 15:57.96; 12. Marzena Michalska ITA 15:59.24; wzwy¿: 1. Tatyana Novoseltseva RUS 1.94; 2. Iryna Mykhalchenko UKR 1.92; 3. Antonella Bevilacqua ITA 1.87; 4. Romary Rifka MEX 1.87; 5. Khristina Kalcheva BUL 1.87; 6. Anna Visigalli ITA 1.84; w dal: 1. Fiona May ITA 6.61; 2. Jade Johnson GBR 6.40; 3. Valentina Gotovska LAT 6.33; 4. Adina Anton ROM 6.29; 5. Natasha May GBR 6.15; 6. Concepción Montaner ESP 6.10; kula: 1. Assunta Legnante ITA 18.53; 2. Laurence Manfredi FRA 18.47; 3. Chiara Rosa ITA 16.71; 4. Mara Rosolen ITA 16.42; 5. Mojca Crnigoj SLO 16.10

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr -0.9): 1. Ronald Pognon FRA 10.30; 2. Nicolas Macrozonaris CAN 10.38; 3. Simone Collio ITA 10.38; 4. Carlos Calado POR 10.39; 5. Panayiótis Sarrís GRE 10.48; 6. Andrea Rabino ITA 10.48; 7. Matthew Shirvington AUS 10.55; 8. Johan Wissman SWE 10.61; 200 m: 1. Ronald Pognon FRA 20.52; 2. Marco Torrieri ITA 20.67; 3. Joseph Batangdon CMR 20.82; 4. Johan Wissman SWE 20.89; 5. Ricardo Williams JAM 20.95; 6. Christopher Williams JAM 21.01; 7. Patrick Stevens BEL 21.01; 8. Julian Golding GBR 21.19; 800 m: 1. Amine Laalou MAR 1:44.76; 2. Youssef Saad Kamel BRN 1:45.44; 3. Nicholas Wachira KEN 1:46.11; 4. Vincent Kemboi KEN 1:46.12; 5. René Herms GER 1:46.38; 6. Jimmy Lomba FRA 1:47.05; 7. Andrea Longo ITA 1:47.76; 8. Christian Neunhauserer ITA 1:48.42; 1500 m: 1. Ivan Heshko UKR 3:35.60; 2. David Nyaga KEN 3:36.08; 3. Adil Kaouch MAR 3:37.08; 4. Mounir Yemmouni FRA 3:37.22; 5. Manuel Damiao POR 3:37.47; 6. Johan Cronje RSA 3:37.83; 7. Christian Obrist ITA 3:40.27; 8. Fabio Lettieri ITA 3:41.35; 5000 m: 1. Abraham Chebii KEN 13:09.70; 2. Yibeltal Admassu ETH 13:11.34; 3. David Kilel KEN 13:11.83; 4. Meba Tadesse ETH 13:16.40; 5. Hailu Mekonnen ETH 13:33.07; 6. Massimo Pegoretti ITA 13:38.81; 7. John Mayock GBR 13:43.07; 8. Chris Davies GBR 13:43.52; 400 m p³: 1. Llewellyn Herbert RSA 49.47; 2. Boris Gorban RUS 49.60; 3. Ruslan Mashchenko RUS 50.13; 4. Thomas Kortbeek NED 50.53; 5. Eric Thomas USA 50.75; 6. Cédric El-Idrissi SUI 51.22; tyczka: 1. Romain Mesnil FRA 5.70; 2. Rens Blom NED 5.70; 3. Giuseppe Gibilisco ITA 5.60; 4. Alexandre Barbaud FRA 5.60; 5. Lars Börgeling GER 5.50; 6. Oleksandr Korchmid UKR 5.50; 7-8. Danny Ecker GER 5.40; Pavel Gerasimov RUS 5.40; 9. Viktor Chistiakov AUS 5.40; m³ot: 1. Olli-Pekka Karjalainen FIN 79.06; 2. Chris Harmse RSA 77.50; 3. Primoz Kozmus SLO 76.91; 4. Szymon Zió³kowski POL 76.45; 5. Ilya Konovalov RUS 75.61; 6. Marco Lingua ITA 75.13; 7. Wojciech Kondratowicz POL 74.87; 8. Libor Charfreitag SVK 74.10



V MEMORIAL PRIMO NEBIOLO - IAAF GRAND PRIX II
4 czerwca 2004 - Turyn (W³ochy)

WYNIKI - KOBIETY

Magdeline Martinez (W³ochy) - trójskok, ©IAAF 200 m: 1. Ionela Tirlea-Manolache ROM 23.13; 2. Peta-Gaye Dowdie JAM 23.21; 3. Natasha Mayers VIN 23.26; 4. Mercy Nku NGR 23.61; 5. Juliet Campbell JAM 23.83; 6. Fabe Dia FRA 23.95; 7. Daniela Graglia ITA 24.02; 8. Valentina Cuccia ITA 24.49; 800 m: 1. Yuliya Krevsun UKR 2:00.83; 2. Nahida Touhami ALG 2:01.29; 3. Virginie Fouquet FRA 2:01.70; 4. Anna Zagórska POL 2:02.13; 5. Elisabetta Artuso ITA 2:02.13; 6. Tina Paulino MOZ 2:02.29; 7. Rikke Roenholt DEN 2:02.36; 8. Patrizia Spuri ITA 2:02.87; 400 m p³: 1. Ionela Tirlea-Manolache ROM 54.86; 2. Debbie-Ann Parris JAM 55.85; 3. Benedetta Ceccarelli ITA 56.04; 4. Monika Niederstatter ITA 56.18; 5. Lara Rocco ITA 57.89; 6. Carole Kaboud Mebam CMR 58.35; trójskok: 1. Magdeline Martinez ITA 14.73; 2. Simona La Mantia ITA 14.49; 3. Olena Hovorova UKR 14.48; 4. Baya Rahouli ALG 14.36; 5. Carlota Castrejana ESP 14.12; 6. Silvia Biondini ITA 13.80; kula: 1. Assunta Legnante ITA 18.46; 2. Cristiana Checchi ITA 17.96; 3. Chiara Rosa ITA 17.68

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr -0.2): 1. Frank Fredericks NAM 10.34; 2. Idrissa Sanou BUR 10.38; 3. Simone Collio ITA 10.48; 4. Gregory Saddler USA 10.52; 5. Souhalia Alamou BEN 10.54; 6. Marius Loua CIV 10.60; 200 m: 1. Christopher Williams JAM 20.80; 2. Johan Wissman SWE 20.81; 3. Ricardo Williams JAM 20.82; 4. Koura Kaba Fantoni ITA 20.93; 5. Patrick Stevens BEL 21.02; 6. Alessandro Cavallaro ITA 21.14; 400 m: 1. Shane Niemi CAN 45.46; 2. Eric Milazar MRI 45.54; 3. Otis Harris USA 45.71; 4. Davian Clarke JAM 45.73; 5. Jimisola Laursen SWE 46.25; 6. Edoardo Vallet ITA 47.11; 3000 m: 1. David Nyaga KEN 7:44.37; 2. Tariku Bekele ETH 7:45.23; 3. Joseph Kosgei KEN 7:46.24; 4. Pius Muli KEN 7:46.61; 5. Boniface Kiprop UGA 7:47.26; 6. Robert Sigei Kipngetich KEN 7:48.15; 7. Meba Tadesse ETH 7:48.18; 8. Simon Kipyego Kiprop KEN 7:49.11; 110 m p³: 1. Arend Watkins USA 13.39; 2. Ron Bramlett USA 13.51; 3. Robby Hughes USA 13.67; 4. Robert Kronberg SWE 13.71; 5. Emiliano Pizzoli ITA 13.83; 6. Shaun Bownes RSA 13.85; 7. Andrea Giaconi ITA 13.99; 400 m p³: 1. Danny McFarlane JAM 48.80; 2. Llewellyn Herbert RSA 48.89; 3. Stéphane Diagana FRA 49.13; 4. Boris Gorban RUS 49.47; 5. Dinsdale Morgan JAM 49.62; 6. Gianni Carabelli ITA 49.97; 7. Ruslan Mashchenko RUS 50.04; trójskok: 1. Christian Olsson SWE 17.61; 2. Marian Oprea ROM 17.15; 3. Phillips Idowu GBR 16.98; 4. Aleksandr Sergeyev RUS 16.94; 5. Igor Spasovkhodskiy RUS 16.39; 6. Sébastien Pincemail FRA 16.28; m³ot: 1. Krisztián Pars HUN 78.07; 2. Olli-Pekka Karjalainen FIN 77.00; 3. Igor Astapkovich BLR 76.19; 4. Ilya Konovalov RUS 76.00; 5. Marco Lingua ITA 75.27; 6. Chris Harmse RSA 75.02



MEETING DE ATLETISMO SEVILLA - IAAF GRAND PRIX
5 czerwca 2004 - Sevilla (Hiszpania)

WYNIKI - KOBIETY

400 m: 1. Bintou Fall Fatou SEN 51.82; 2. Tatyana Levina RUS 52.19; 3. Karen Shinkins IRL 52.51; 4. Hortense Bewouda CMR 52.71; 5. Julia Alba ESP 53.17; 6. Elena Córcoles ESP 54.29; 800 m: 1. Sandra Stals BEL 2:01.71; 2. Svetlana Klyuka RUS 2:01.74; 3. Hasna Benhassi MAR 2:02.21; 4. Oksana Zbrozhek RUS 2:02.63; 5. Esther Desviat ESP 2:02.74; 6. Natalya Yevdokimova RUS 2:03.00; 7. María Fuentes-Pila Iris ESP 2:03.01; 8. Faith Macharia KEN 2:03.14; 5000 m: 1. Isabella Ochichi KEN 14:55.95; 2. Teyba Erkesso ETH 15:05.19; 3. Etalemahu Kidane ETH 15:12.07; 4. Vivian Cheruiyot KEN 15:13.26; 5. Alice Timbilili KEN 15:14.85; 6. Leah Malot KEN 15:17.13; 7. Ayelech Worku ETH 15:23.32; 8. Emily Morris AUS 15:24.13; 100 m p³ (wiatr +1.4): 1. Delloreen Ennis-London JAM 12.68; 2. Perdita Felicien CAN 12.73; 3. Glory Alozie ESP 12.75; 4. Angela Atede NGR 12.80; 5. Irina Shevchenko RUS 12.81; 6. Aurelia Trywiañska POL 12.91; 7. Aliuska López ESP 12.98; 8. Angela Whyte CAN 13.12; 9. Patricia Girard FRA 13.14; 400 m p³: 1. Brenda Taylor USA 55.53; 2. Tacko Diouf Mame SEN 56.74; 3. Cora Olivero ESP 57.97; wzwy¿: 1. Inha Babakova UKR 1.98; 2. Ruth Beitia ESP 1.95; 3. Iryna Mykhalchenko UKR 1.95; 4. Anna Ksok POL 1.92; 5-6 Marta Mendía ESP 1.87; Yelena Yelesina RUS 1.87; 7. Melanie Skotnik GER 1.87; 8. Emma Green SWE 1.82; tyczka: 1. Stacy Dragila USA 4.50; 2. Anastasiya Ivanova RUS 4.40; 3. Anna Rogowska POL 4.30; 4. Agirre Naroa ESP 4.20; 5-6. Dana Cervantes ESP 4.20; Jillian Schwartz USA 4.20; 7. Mari Mar Sánchez ESP 4.00; m³ot: 1. Yipsi Moreno CUB 73.81; 2. Manuela Montebrun FRA 70.90; 3. Yunaika Crawford CUB 70.44; 4. Olga Kuzenkova RUS 70.14; 5. Betty Heidler GER 69.57; 6. Berta Castells ESP 68.87; 7. Ester Balassini ITA 68.75; 8. Olga Tsander BLR 67.83; 9. Mihaela Melinte ROM 67.00; 10. Andrea Bunjes GER 66.02

WYNIKI - MʯCZYNI

200 m: 1. Shawn Crawford USA 20.23; 2. Bernard Williams USA 20.66; 3. Chris Lambert GBR 20.74; 4. Joseph Batangdon CMR 20.75; 5. Julian Golding GBR 20.83; 6. Patrick van Balkom NED 21.23; 400 m: 1. Sofiane Labidi TUN 45.19; 2. Timothy Benjamin GBR 45.47; 3. David Canal ESP 45.67; 4. Ezra Sambu KEN 45.85; 5. Leonard Byrd USA 46.15; 6. Salvador Rodríguez ESP 46.62; 7. Zsolt Szeglet HUN 46.68; 800 m: 1. Wilfred Bungei KEN 1:44.69; 2. Yuriy Borzakovskiy RUS 1:44.79; 3. Antonio Manuel Reina ESP 1:44.90; 4. Justus Koech KEN 1:44.91; 5. Michael Rotich KEN 1:45.17; 6. Nicholas Wachira KEN 1:45.89; 7. Joeri Jansen BEL 1:46.35; 8. Japheth Kimutai KEN 1:46.90; 1500 m: 1. Ali Saidi-Sief ALG 3:34.72; 2. Isaac Kiprono Songok KEN 3:34.76; 3. Reyes Estévez ESP 3:35.37; 4. Benjamin Kipkurui KEN 3:35.79; 5. Alex Kipchirchir KEN 3:35.93; 6. Sergio Gallardo ESP 3:36.26; 7. Marko Koers NED 3:36.75; 8. Pedro Antonio Esteso ESP 3:37.18; 9. Roberto Parra ESP 3:37.93; 10. Anthony Whiteman GBR 3:38.67; 5000 m: 1. Paul Bitok KEN 13:13.80; 2. Hicham Bellani MAR 13:14.11; 3. Mohammed Amyne MAR 13:14.64; 4. James Kwalia KEN 13:16.10; 5. José Manuel Martínez ESP 13:16.85; 6. Günther Weidlinger AUT 13:17.59; 7. Samson Kiflemariam ERI 13:21.43; 8. Carlos Garcia ESP 13:31.47; 9. Carles Castillejo ESP 13:32.24; 10. Salvatore Vincenti ITA 13:32.69; 11. Manuel Ángel Penas ESP 13:34.06; 12. Roberto García ESP 13:35.61; 400 m p³: 1. James Carter USA 48.90; 2. LaBronze Garrett USA 48.93; 3. Naman Keita FRA 49.39; 4. Eduardo Iván Rodríguez ESP 49.80; 5. José María Romera ESP 50.52; 6. Eric Thomas USA 51.11; 3000 m z przeszk.: 1. Paul Kipsiele Koech KEN 8:05.31; 2. David Chemweno KEN 8:15.51; 3. Ali Ezzine MAR 8:16.65; 4. Gaël Pencreach FRA 8:20.68; 5. José Luis Blanco ESP 8:24.00; 6. Cesar Perez ESP 8:24.91; 7. Eliseo Martín ESP 8:25.69; 8. Sergio Martín ESP 8:30.49; 9. Francisco Javier Lara ESP 8:30.83; 10. Alexander Greaux PUR 8:32.62; w dal: 1. Dwight Phillips USA 8.23; 2. Christopher Tomlinson GBR 8.05; 3. Joan Lino Martínez CUB 8.02; 4. Nils Winter GER 7.94; 5. Ignisious Gaisah GHA 7.88; 6. Bogdan Tarus ROM 7.85; 7. Kirill Sosunov RUS 7.83; 8. Yann Doménech FRA 7.74; kula: 1. Joachim Olsen DEN 20.86; 2. Janus Robberts RSA 20.73; 3. Reese Hoffa USA 20.62; 4. Ralf Bartels GER 20.42; 5. Zsolt Bíber HUN 20.40; 6. Manuel Martínez ESP 20.14; 7. Ville Tiisanoja FIN 20.04; 8. MikulᚠKonopka SVK 19.80; 9. Milan Haborák SVK 19.78; dysk: 1. Gerd Kanter EST 68.50; 2. Mario Pestano ESP 66.59; 3. Zoltán Kövágó HUN 66.39; 4. Frantz Kruger RSA 66.16; 5. Roland Varga HUN 65.53; 6. Vasiliy Kaptyukh BLR 63.28; 7. Gábor Máté HUN 62.56; 8. Jason Tunks CAN 62.26




ADIDAS OREGON TRACK CLASSIC - IAAF GRAND PRIX II
5 czerwca 2004 - Gresham, OR (USA)

WYNIKI - KOBIETY

200 m (wiatr +1.3): 1. Debbie Ferguson BAH 22.84; 2. Crystal Cox USA 23.00; 3. Allyson Felix USA 23.12; 4. Beverly McDonald JAM 23.43; 5. Aleen Bailey JAM 23.44; 6. Cydonie Mothersill CAY 23.50; 7. Rachelle Boone USA 23.50; 800 m: 1. Nicole Teter USA 1:59.24; 2. Diane Cummins CAN 1:59.38; 3. Frances Santin USA 2:00.84; 4. Chantee Earl USA 2:01.78; 5. Aimee Teteris CAN 2:02.83; 6. Suzy Walsham AUS 2:03.69; 7. Sasha Spencer USA 2:03.80; 3000 m: 1. Amy Rudolph USA 8:51.22; 2. Carrie Tollefson USA 8:57.35; 3. Catherine Berry GBR 8:58.83; 4. Amy Mortimer USA 9:05.37; 100 m p³ (wiatr +1.4): 1. Jenny Adams USA 12.66; 2. Miesha McKelvy-Jones USA 12.76; 3. Vonette Dixon JAM 12.88; 4. Lacena Golding-Clarke JAM 12.90; 5. Melissa Morrison USA 12.92; 6. Donica Merriman USA 13.08; 7. Anjanette Kirkland USA 13.11; tyczka: 1. Mary Sauer USA 4.40; 2. Becky Holliday USA 4.30; 3. Tracy O'Hara USA 4.30; 4. Stephanie McCann CAN 4.30; 5. Dana Ellis CAN 4.30; 6. Niki McEwen USA 4.20; 7. Kellie Suttle USA 4.10; dysk: 1. Aretha Hill USA 64.73; 2. Seilala Sua USA 62.13; 3. Kristin Kuehl USA 58.57; 4. Debbie Pickersgill AUS 56.54

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr -1.1): 1. John Capel USA 10.07; 2. Darvis Patton USA 10.18; 3. Mickey Grimes USA 10.18; 4. Dwight Thomas JAM 10.18; 5. Leonard Scott USA 10.38; 6. Coby Miller USA 10.42; 7. Niconnor Alexander TRI 10.43; 8. Tim Harden USA 10.52; 400 m: 1. Brandon Simpson JAM 45.29; 2. Derrick Brew USA 45.68; 3. James Davis USA 45.75; 4. Michael Blackwood JAM 45.89; 5. Michael McDonald JAM 46.20; 6. Gary Kikaya COD 46.39; 7. Avard Moncur BAH 47.05; 8. Hamdan O. Al-Bishi KSA 47.30; 1500 m: 1. Laban Rotich KEN 3:35.56; 2. Kevin Sullivan CAN 3:35.93; 3. Nicholas Willis NZL 3:36.24; 4. David Fiegen LUX 3:39.98; 5. Charlie Gruber USA 3:40.02; 6. Robert Myers USA 3:40.27; 7. Gareth Turnbull IRL 3:40.44; 8. Ryan Hayden CAN 3:40.62; 3000 m: 1. Luke Kipkosgei KEN 7:42.65; 2. Elkanah Angwenyi KEN 7:43.28; 3. James Getanda KEN 7:45.20; 4. Boaz Cheboiywo KEN 7:47.88; 5. Shadrack Kosgei KEN 7:50.01; 6. Joseph Kosgei KEN 7:50.07; 7. Anthony Famiglietti USA 7:50.70; 8. Paul Morrison CAN 7:52.24; 9. Michael Aish NZL 7:52.31; 10. Robert Gary USA 7:53.57; 11. Matt Gabrielson USA 7:54.22; 12. Matt Johnson CAN 7:55.11; 400 m p³: 1. Ian Weakley JAM 49.07; 2. Joey Woody USA 49.10; 3. Neil Gardner JAM 49.80; 4. Sherman Armstrong USA 49.91; 5. Dean Griffiths JAM 49.96; 6. Bayano Kamani PAN 50.45; wzwy¿: 1. Jamie Nieto USA 2.27; 2. Matt Hemingway USA 2.27; 3. Mark Boswell CAN 2.24; 4. Charles Austin USA 2.20; w dal: 1. Osbourne Moxey BAH 7.98 (+2.1); 2. Walter Davis USA 7.93; 3. Kevin Dilworth USA 7.79; 4. Bashir Ramzy USA 7.77; 5. Erick Walder USA 7.47; kula: 1. Christian Cantwell USA 22.54; 2. Adam Nelson USA 21.68; 3. John Godina USA 21.67; 4. Vince Mosca USA 20.23; 5. Bradley Snyder CAN 20.04; 6. Jamie Beyer USA 19.38




GOLDEN SPIKE - IAAF SUPER GRAND PRIX
8 czerwca 2004 - Ostrava (S³owacja)

WYNIKI - KOBIETY

100 m: 1. Torri Edwards USA 11.25; 2. LaTasha Colander USA 11.29 (w elim. 11.18); 3. Chryste Gaines USA 11.30; 4. Inger Miller USA 11.39; 5. Abiodun Oyepitan GBR 11.51; 6. Vida Anim GHA 11.52; 7. Karin Mayr-Krifka AUT 11.54; 8. Natalya Safronnikova BLR 11.57; 400 m: 1. Tonique Williams BAH 50.28; 2. Ionela Tirlea-Manolache ROM 50.91; 3. Tatyana Levina RUS 51.53; 4. Christine Amertil BAH 51.55; 5. Lee McConnell GBR 51.71; 6. Hortense Bewouda CMR 52.41; 7. Gra¿yna Prokopek POL 52.72; 8. Donna Fraser GBR 52.76; 800 m: 1. Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:57.72; 2. Seltana Ait Hammou MAR 2:00.07; 3. Agnes Samaria NAM 2:00.56; 4. Tatyana Andrianova RUS 2:00.83; 5. Lucia Klocová SVK 2:01.03; 6. Joanne Fenn GBR 2:02.56; 7. Anna Zagórska POL 2:03.09; 8. Judit Varga HUN 2:04.21; 1500 m: 1. Iryna Lishchynska UKR 4:03.74; 2. Lidia Okniñska POL 4:04.15; 3. Kelly Holmes GBR 4:04.18; 4. Meskerem Legesse ETH 4:04.81; 5. Carmen Douma-Hussar CAN 4:06.28; 6. Konstadína Efedáki GRE 4:07.92; 7. Helen Clitheroe GBR 4:08.99; 8. Irina Krakoviak LTU 4:09.46; 9. Olesya Chumakova RUS 4:10.00; 10. Natalya Yevdokimova RUS 4:11.14; 100 m p³ (wiatr -1.9): 1. Perdita Felicien CAN 12.67; 2. Delloreen Ennis-London JAM 12.76; 3. Angela Whyte CAN 12.96; 4. Irina Shevchenko RUS 13.00; 5. Melissa Morrison USA 13.04; 6. Linda Ferga-Khodadin FRA 13.05; 7. Aurelia Trywiañska POL 13.05; 8. Jenny Kallur SWE 13.09; 400 m p³: 1. Yuliya Pechenkina RUS 53.99; 2. Brenda Taylor USA 54.36; 3. Sandra Glover USA 55.16; 4. Ionela Tirlea-Manolache ROM 55.73; 5. Anna Jesieñ POL 55.85; 6. Kim Batten USA 57.06; 7. Alena Rücklová CZE 57.22; 8. Zuzana Hejnová CZE 57.72; 3000 m z przeszk.: 1. Cristina Casandra ROM 9:34.36; 2. Docus Inzikuru UGA 9:37.41; 3. Bouchra Chaabi MAR 9:42.20; 4. Elodie Olivares FRA 9:42.56; 5. Justyna B¹k POL 9:50.27; 6. Korene Hinds JAM 9:50.64; 7. Yamina Bouchaouante FRA 9:52.96; 8. Marzena Michalska ITA 9:54.62; 9. Lívia Tóth HUN 9:57.15; 10. Sigrid Vanden Bempt BEL 10:00.22; wzwy¿: 1. Blanka Vlašic CRO 1.98; 2. Hestrie Cloete RSA 1.98; 3. Viktoriya Styopina UKR 1.95; 4. Inha Babakova UKR 1.95; 5. Iryna Mykhalchenko UKR 1.92; 6-8. Monica Iagar ROM 1.89; Romary Rifka MEX 1.89; Iva Straková CZE 1.89; 9-10. Zuzana Hlavonová CZE 1.85; Yelena Yelesina RUS 1.85; tyczka: 1. Stacy Dragila USA 4.83; 2. Thórey Edda Elisdóttir ISL 4.40; 3. Monika Pyrek POL 4.40; 4. Tanya Stefanova BUL 4.25; 5. Jillian Schwartz USA 4.25; 6. Natalya Kushch UKR 4.25; w dal: 1. Tatyana Kotova RUS 7.00; 2. Tatyana Lebedeva RUS 6.91; 3. Marion Jones USA 6.67; 4. Fiona May ITA 6.59; 5. Anju Bobby George IND 6.59; 6. Jade Johnson GBR 6.49; 7. Denisa Šcerbová CZE 6.24; 8. Tünde Vaszi HUN 6.20; trójskok: 1. Olena Hovorova UKR 14.51; 2. Adelina Gavrila ROM 14.29; 3. Trecia Smith JAM 14.24; 4. Mariana Solomon ROM 14.14; 5. Šárka Kašparkova CZE 13.95; 6. Dana Veldáková SVK 13.78

WYNIKI - MʯCZYNI

200 m (wiatr -2.6): 1. Justin Gatlin USA 20.30; 2. Shawn Crawford USA 20.35; 3. Frank Fredericks NAM 20.62; 4. Dominic Demeritte BAH 20.63; 5. Stéphane Buckland MRI 20.64; 6. Marcin Urbaœ POL 20.96; 7. Johan Wissman SWE 21.04; 8. Jirí Vojtík CZE 21.17; 1500 m: 1. Alan Webb USA 3:32.73; 2. Ivan Heshko UKR 3:32.88; 3. Timothey Kiptanui KEN 3:33.34; 4. Bernard Lagat KEN 3:33.61; 5. Ali Saidi-Sief ALG 3:33.89; 6. William Chirchir KEN 3:35.54; 7. Gert-Jan Liefers NED 3:35.81; 8. Abdelslam Kennouche ALG 3:35.84; 9. Driss Maazouzi FRA 3:36.35; 10. Vyacheslav Shabunin RUS 3:36.44; 11. Michal Sneberger CZE 3:36.50; 12. Paul Korir KEN 3:37.50; 13. Japheth Kimutai KEN 3:37.89; 14. Cornelius Chirchir KEN 3:38.32; 15. David Krummenacker USA 3:38.59; 16. Noah Ngeny KEN 3:38.84; 17. Miros³aw Formela POL 3:39.30; 18. Benjamin Kipkurui KEN 3:39.32; 10000 m: 1. Kenenisa Bekele ETH 26:20.31 (WR); 2. Gebre-egziabher Gebremariam ETH 26:53.73; 3. Abdullah Ahmad Hassan QAT 27:15.03; 4. Benjamin Maiyo KEN 27:30.30; 5. Moses Mosop KEN 27:30.66; 6. Yibeltal Admassu ETH 27:41.82; 7. Robert Sigei Kipngetich KEN 27:46.06; 8. Gilbert Koech KEN 27:55.30; 9. Robert Kipchumba KEN 27:55.74; 10. Solomon Busendich KEN 28:24.82; 110 m p³: 1. Allen Johnson USA 13.12; 2. Larry Wade USA 13.33; 3. Terrence Trammell USA 13.33; 4. Ron Bramlett USA 13.39; 5. Maurice Wignall JAM 13.47; 6. Melo dos Santos Redelén BRA 13.50; 7. Robert Newton GBR 13.75; 8. Shaun Bownes RSA 13.93; 400 m p³: 1. Felix Sánchez DOM 48.44; 2. Joey Woody USA 48.77; 3. Danny McFarlane JAM 49.15; 4. Naman Keita FRA 49.16; 5. Ockert Cilliers RSA 49.16; 6. Stepan Tesarik CZE 49.23; 7. Jirí Muzik CZE 50.12; 8. Angelo Taylor USA 50.28; 3000 m z przeszk.: 1. Saif Saaeed Shaheen QAT 8:11.54; 2. Ezekiel Kemboi KEN 8:14.93; 3. Raymond Yator KEN 8:15.20; 4. Daniel Lincoln USA 8:17.93; 5. Julius Nyamu KEN 8:18.70; 6. Kipkirui Misoi KEN 8:20.04; 7. Wilson Boit Kipketer KEN 8:22.61; 8. Irba Lakhal FRA 8:24.44; 9. Rados³aw Pop³awski POL 8:24.57; 10. Roman Usov RUS 8:24.91; 11. Mustafa Mohamed SWE 8:26.12; 12. Henrik Skoog SWE 8:27.13; 13. Simon Vroemen NED 8:27.50; 14. Steve Slattery USA 8:27.74; 15. Abraham Cherono KEN 8:32.17; oszczep: 1. Alexandr Ivanov RUS 87.73; 2. Jan Zelezný CZE 86.12; 3. Breaux Greer USA 84.95; 4. Stefan Wenk GER 82.95; 5. Peter Blank GER 79.08; 6. Marián Bokor SVK 78.37; 7. Vadims Vasilevskis LAT 76.54; 8. Janis Liepa LAT 74.27



PREFONTAINE CLASSIC - IAAF GRAND PRIX
19 czerwca 2004 - Eugene (USA)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr +1.6): 1. Inger Miller USA 11.05; 2. Gail Devers USA 11.05; 3. Chryste Gaines USA 11.06; 4. LaTasha Colander USA 11.10; 5. Marion Jones USA 11.12; 6. Natasha Mayers VIN 11.14; 7. LaKeisha Backus USA 11.36; 8. Crystal Cox USA 11.44; 800 m: 1. Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:57.78; 2. Nicole Teter USA 1:59.09; 3. Marian Burnett GUY 1:59.32; 4. Diane Cummins CAN 1:59.99; 5. Hazel Clark USA 2:01.12; 6. Brigita Langerholc SLO 2:01.68; 7. Frances Santin USA 2:04.15; 8. Chantee Earl USA 2:09.69; 1500 m: 1. Yelena Zadorozhnaya RUS 4:02.15; 2. Kelly Holmes GBR 4:03.73; 3. Malindi Elmore CAN 4:04.06; 4. Marla Runyan USA 4:06.37; 5. Shayne Culpepper USA 4:07.01; 6. Kate Vermeulen CAN 4:07.58; 7. Shalane Flanagan USA 4:09.27; 8. Janet Trujillo USA 4:10.44; 100 m p³ (wiatr +0.7): 1. Perdita Felicien CAN 12.46; 2. Danielle Carruthers USA 12.56; 3. Jenny Adams USA 12.69; 4. Angela Whyte CAN 12.87; 5. Anjanette Kirkland USA 12.90; 6. Bisa Grant USA 13.94; tyczka: 1. Stacy Dragila USA 4.70; 2. Jillian Schwartz USA 4.60; 3. Kellie Suttle USA 4.50; 4. Mary Sauer USA 4.40; 5. Andrea Dutoit USA 4.20; 6-7. Becky Holliday USA 4.20; Tracy O'Hara USA 4.20; w dal: 1. Marion Jones USA 6.93; 2. Grace Upshaw USA 6.88 (+2.6); 3. Anju Bobby George IND 6.83 (+2.6); 4. Alice Falaiye CAN 6.54; 5. Tameisha King USA 6.31 (+2.1); 6. Simidele Adeagbo USA 6.20 (+2.8)

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr +1.8): 1. Shawn Crawford USA 9.88; 2. Maurice Greene USA 9.93; 3. John Capel USA 9.95; 4. Mickey Grimes USA 10.04; 5. Leonard Scott USA 10.14; 6. Tim Montgomery USA 10.17; 7. Ray Edwards USA 10.18; 8. Justin Gatlin USA 10.19; 1500 m: 1. Charlie Gruber USA 3:37.23; 2. Said Ahmed USA 3:37.49; 3. Michael Stember USA 3:37.75; 4. Jason Lunn USA 3:37.79; 5. Nathan Brannen CAN 3:39.05; 6. Rob Myers USA 3:39.60; 7. Christopher Lukezic USA 3:39.90; 8. Jeremy Huffman USA 3:41.14; 1 mila: 1. Alan Webb USA 3:50.85; 2. Nicholas Willis NZL 3:53.51; 3. Elkanah Angwenyi KEN 3:54.52; 4. Kevin Sullivan CAN 3:58.35; 5. Paul McMullen USA 3:58.60; 6. Julius Achon UGA 3:58.66; 5000 m: 1. Joseph Kosgei KEN 13:26.78; 2. Martin Keino KEN 13:28.69; 3. Luke Kipkosgei KEN 13:30.52; 4. Daniel Browne USA 13:30.68; 5. Matthew Lane USA 13:31.14; 6. Bob Kennedy USA 13:31.17; 7. Daniel Lincoln USA 13:32.27; 8. Michael Aish NZL 13:32.85; 110 m p³ (wiatr +1.3): 1. Larry Wade USA 13.14; 2. Allen Johnson USA 13.14; 3. Micah Harris USA 13.44; 4. Ron Bramlett USA 13.51; 5. Dudley Dorival HAI 13.53; 6. Eric Mitchum USA 13.66; 7. Anwar Moore USA 13.80; 8. Arend Watkins USA 13.98; 400 m p³: 1. Felix Sánchez DOM 48.12; 2. Bershawn Jackson USA 48.79; 3. James Carter USA 48.83; 4. Joey Woody USA 48.88; 5. LaBronze Garrett USA 49.93; 6. Quinton Milner USA 50.15; wzwy¿: 1. Jamie Nieto USA 2.30; 2. Nathan Leeper USA 2.25; 3. Mark Boswell CAN 2.25; 4. Charles Austin USA 2.20; 5. Matt Hemingway USA 2.20; tyczka: 1. Jeff Hartwig USA 5.80; 2. Dmitri Markov AUS 5.80; 3. Brad Walker USA 5.80; 4. Toby Stevenson USA 5.80; 5. Derek Miles USA 5.70; 6. Piotr Buciarski DEN 5.60; 7. Nick Hysong USA 5.60; 8. Tommy Skipper USA 5.60; kula: 1. Christian Cantwell USA 21.74; 2. Adam Nelson USA 21.50; 3. Reese Hoffa USA 20.38; 4. Vince Mosca USA 20.13; 5. Bradley Snyder CAN 19.96; 6. Jamie Beyer USA 19.78; m³ot: 1. Koji Murofushi JPN 82.65; 2. James Parker USA 77.78; 3. Vadim Khersontsev RUS 75.53; 4. Stuart Rendell AUS 75.26; 5. Kevin McMahon USA 71.85; 6. Michael Mai USA 71.68



MEETING LILLE METROPOLE - IAAF GRAND PRIX
26 czerwca 2004 - Lille (Francja)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr -1.6): 1. Christine Arron FRA 11.18; 2. Vida Anim GHA 11.41; 3. Miladis Lazo CUB 11.64; 4. Amandine Allou Affoué CIV 11.64; 5. Wendy Seegers RSA 11.65; 6. Natalya Safronnikova BLR 11.70; 7. Frédérique Bangué FRA 11.75; 8. Delphine Combe FRA 11.93; 200 m (wiatr -1.1): 1. Christine Arron FRA 22.60; 2. Muriel Hurtis FRA 22.87; 3. Kim Gevaert BEL 23.04; 4. Veronique Mang FRA 23.50; 5. Roxana Díaz CUB 23.54; 6. Natalya Safronnikova BLR 23.77; 7. Olesya Krasnomovets RUS 23.81; 1500 m: 1. Olga Yegorova RUS 4:02.93; 2. Bouchra Benthami MAR 4:05.33; 3. Maria Martins FRA 4:05.44; 4. Hind Dehiba MAR 4:05.64; 5. Latifa Essarokh FRA 4:06.65; 6. Elena Iagar ROM 4:06.69; 7. Mestawat Tadesse ETH 4:07.08; 8. Nelya Neporadna UKR 4:07.20; 9. Sarah Jamieson AUS 4:07.26; 10. Kate Vermeulen CAN 4:10.68; 11. Margaret Maury FRA 4:11.40; 12. Suzy Walsham AUS 4:12.67; 400 m p³: 1. Yuliya Pechenkina RUS 53.90; 2. Tetiana Tereschuk-Antipova UKR 54.96; 3. Yekaterina Bikert RUS 55.32; 4. Yekaterina Bakhvalova RUS 55.65; 5. Daimí Pernía CUB 56.51; 6. Natalya Torshina-Alijanova KAZ 56.71; 4 x 100 m: 1. Belgia BEL 43.56; 2. Kuba CUB 43.98; 3. Francja B FRA 44.40; 4. Francja A FRA 44.66; trójskok: 1. Anna Pyatykh RUS 14.58; 2. Yelena Oleynikova RUS 14.57; 3. Olena Hovorova UKR 14.56; 4. Adelina Gavrila ROM 14.42; 5. Natalya Safronova BLR 13.82; 6. Mariana Solomon ROM 13.75; 7. Thaimi O'Reilly ITA 13.66; 8. Helena Innocent FRA 13.40; m³ot: 1. Yipsi Moreno CUB 72.65; 2. Yuan Gu CHN 71.36; 3. Iryna Sekachova UKR 70.58; 4. Manuela Montebrun FRA 70.19; 5. Wenxiu Zhang CHN 69.17; 6. Kamila Skolimowska POL 68.34; 7. Olga Kuzenkova RUS 67.82; 8. Oksana Menkova BLR 66.25

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Vicente de Lima BRA 10.30; 2. Uchenna Emedolu NGR 10.38; 3. Frank Fredericks NAM 10.38; 4. Ronald Pognon FRA 10.38; 5. André Domingos BRA 10.48; 6. Aaron Egbele NGR 10.50; 200 m (wiatr -1.8): 1. Ronald Pognon FRA 20.76; 2. Joshua J. Johnson USA 20.98; 3. André Domingos BRA 20.99; 4. Darvis Patton USA 21.00; 5. Patrick Stevens BEL 21.30; 6. Jimmie Hackley USA 21.47; 400 m: 1. Alleyne Francique GRN 45.44; 2. Eric Milazar MRI 45.60; 3. Naman Keita FRA 45.92; 4. Talkmore Nyongani Young ZIM 45.98; 5. Geyman López CUB 46.21; 6. Jorge Oliveira dos Santos Anderson BRA 46.40; 800 m: 1. Youssef Saad Kamel BRN 1:45.78; 2. David Fiegen LUX 1:47.06; 3. Barbosa dos Santos Osmar BRA 1:47.09; 4. Jimmy Lomba FRA 1:47.35; 5. Nicolas Aissat FRA 1:47.43; 6. Arthémon Hatungimana BDI 1:47.74; 5000 m: 1. Salim Jawher Mushir BRN 13:05.21; 2. Maregu Zewdie ETH 13:06.64; 3. Joseph Kosgei KEN 13:11.32; 4. Salah Ghazi MAR 13:11.80; 5. Luke Kipkosgei KEN 13:16.86; 6. Khamis Zaman Sultan QAT 13:18.41; 7. Abdelhak Zakaria Mohammed BRN 13:19.74; 8. Kiplimo Muneria KEN 13:20.93; 9. Robert Sigei Kipngetich KEN 13:27.03; 10. Ridouane Es-Saadi BEL 13:29.98; 11. Driss El Himer FRA 13:33.10; 12. Loic Letellier FRA 13:33.61; 13. Mustapha Essaid FRA 13:33.92; 14. Paul Morrison CAN 13:34.47; 15. Jorge Torres USA 13:34.74; 110 m p³: 1. Xiang Liu CHN 13.41; 2. Ladji Doucouré FRA 13.50; 3. Melo dos Santos Redelén BRA 13.50; 4. Arend Watkins USA 13.64; 5. Aubrey Herring USA 13.68; 6. Yoel Hernández CUB 13.81; wzwy¿: 1. Vyacheslav Voronin RUS 2.30; 2. Andriy Sokolovskyy UKR 2.28; 3. Yaroslav Rybakov RUS 2.28; 4. Grégory Gabella FRA 2.28; 5. Andrey Tereshin RUS 2.25; 6. Lisvany Pérez CUB 2.22; 7. Oskari Frösén FIN 2.22; 8. Mickael Hanany FRA 2.22; tyczka: 1. Romain Mesnil FRA 5.80; 2. Nicolas Guigon FRA 5.60; 3. Danny Ecker GER 5.60; 4. Igor Pavlov RUS 5.60; 5. Ruslan Yeremenko UKR 5.50; kula: 1. Janus Robberts RSA 20.28; 2. Bradley Snyder CAN 19.84; 3. Milan Haborák SVK 19.71; 4. Petr Stehlik CZE 19.37; 5. Aukusitino Hoatau FRA 18.41; 6. Gaëtan Bucki FRA 18.18



NORWICH UNION - IAAF SUPER GRAND PRIX
27 czerwca 2004 - Gateshead (Wielka Brytania)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr -2.5): 1. Yuliya Nesterenko BLR 11.32; 2. Debbie Ferguson BAH 11.43; 3. Natasha Mayers VIN 11.44; 4. Angela Daigle USA 11.55; 5. Joice Maduaka GBR 11.57; 6. Maryna Maydanova UKR 11.57; 7. Yuliya Tabakova RUS 11.61; 8. Karin Mayr-Krifka AUT 11.63; 200 m (wiatr -2.2): 1. Cydonie Mothersill CAY 22.94; 2. Joice Maduaka GBR 23.21; 3. Natasha Mayers VIN 23.24; 4. Yuliya Tabakova RUS 23.25; 5. Anzhela Kravchenko UKR 23.35; 6. Karin Mayr-Krifka AUT 23.43; 7. Christine Ohurougu GBR 23.57; 8. Lauren Hewitt AUS 23.88; 400 m: 1. Ana Guevara MEX 50.16; 2. Natalya Antyukh RUS 50.21; 3. Christine Amertil BAH 50.30; 4. Donna Fraser GBR 51.11; 5. Lee McConnell GBR 51.28; 6. Aliann Pompey GUY 51.33; 7. Helen Karagounis GBR 51.91; 8. Kaltouma Nadjina CHA 52.29; 800 m: 1. Jolanda Ceplak SLO 1:59.68; 2. Natalya Tsyganova RUS 2:00.17; 3. Olga Raspopova RUS 2:00.47; 4. Joanne Fenn GBR 2:00.57; 5. Amina Ait Hammou MAR 2:01.09; 6. Susan Scott GBR 2:01.40; 7. Irina Mistyukevich RUS 2:01.94; 8. Rebecca Lyne GBR 2:02.10; 9. Hayley Tullett GBR 2:02.19; 10. Brigita Langerholc SLO 2:02.92; 11. Tamsyn Lewis AUS 2:02.93; 1500 m: 1. Kelly Holmes GBR 4:06.83; 2. Lidia Chojecka POL 4:07.73; 3. Helen Clitheroe GBR 4:08.47; 4. Malindi Elmore CAN 4:09.48; 5. Lisa Dobriskey GBR 4:09.68; 6. Georgie Clarke AUS 4:10.66; 7. Wioletta Janowska POL 4:11.41; 8. Freda Davoren IRL 4:11.92; 9. Anna Jakubczak POL 4:13.97; 10. Sonia O'Sullivan IRL 4:15.59; 11. Sonja Roman SLO 4:15.99; 12. Roisin McGettigan IRL 4:16.49; 10000 m: 1. Paula Radcliffe GBR 30:17.15; 2. Fernanda Ribeiro POR 31:32.28; 3. Jelena Prokopcuka LAT 31:42.91; 4. Marina Bastos POR 31:54.91; 5. Hayley Yelling GBR 32:00.43; 6. Christelle Daunay FRA 32:09.31; 7. Silvia Weissteiner ITA 33:10.26; 8. Helena Sampaio POR 35:00.44; 100 m p³ (wiatr +1.3): 1. Glory Alozie ESP 12.57; 2. Olena Krasovska UKR 12.74; 3. Jenny Adams USA 12.77; 4. Aurelia Trywiañska POL 12.85; 5. Jenny Kallur SWE 12.96; 6. Angela Atede NGR 13.03; 7. Rachel King GBR 13.18; 8. Kelly Sotherton GBR 13.32; 4 x 100 m: 1. Holandia NED 43.85; 2. Wielka Brytania A GBR 43.89; 3. Polska POL 44.02; 4. Wielka Brytania B GBR 44.31; 5. Irlandia IRL 45.13; tyczka: 1. Yelena Isinbayeva RUS 4.87 (WR); 2. Svetlana Feofanova RUS 4.70; 3. Anna Rogowska POL 4.60; 4. Anzhela Balakhonova UKR 4.40; 5. Monika Pyrek POL 4.40; 6. Thórey Edda Elisdóttir ISL 4.25; 7-8. Zoe Brown GBR 4.10; Tatiana Grigorieva AUS 4.10; w dal: 1. Tatyana Lebedeva RUS 6.87; 2. Marion Jones USA 6.77; 3. Tatyana Kotova RUS 6.64; 4. Kelly Sotherton GBR 6.64; 5. Fiona May ITA 6.60; 6. Jade Johnson GBR 6.40; 7. Heike Drechsler GER 6.29; 8. Denise Lewis GBR 6.14

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr -1.6): 1. Kim Collins SKN 10.21; 2. Aziz Zakari GHA 10.26; 3. Mark Lewis-Francis GBR 10.34; 4. Shingo Suetsugu JPN 10.37; 5. Nick Smith GBR 10.37; 6. Jason Gardener GBR 10.38; 7. Darren Campbell GBR 10.44; 8. Freddy Mayola CUB 10.57; 200 m (wiatr +1.9): 1. Chris Lambert GBR 20.57; 2. Christian Malcolm GBR 20.64; 3. Joseph Batangdon CMR 20.84; 4. Marlon Devonish GBR 20.94; 5. Marcin Jêdrusiñski POL 20.96; 6. Julian Golding GBR 21.01; 7. Patrick van Balkom NED 21.08; 8. Fawzi Al-Shammari KUW 21.64; 400 m: 1. Gary Kikaya COD 45.25; 2. Daniel Caines GBR 45.29; 3. Clinton Hill AUS 45.29; 4. David Canal ESP 45.73; 5. Bastian Swillims GER 46.04; 6. Ruwen Faller GER 46.67; 7. Ian Mackie GBR 47.55; 1500 m: 1. Laban Rotich KEN 3:36.47; 2. Kevin Sullivan CAN 3:36.72; 3. Rui Silva POR 3:36.86; 4. Anthony Whiteman GBR 3:37.60; 5. Adrian Blincoe NZL 3:38.18; 6. Nicholas Willis NZL 3:38.71; 7. Andrew Baddeley GBR 3:39.11; 8. Reyes Estévez ESP 3:39.21; 9. James Thie GBR 3:39.24; 10. Ryan Hayden CAN 3:39.78; 3000 m: 1. Bekele Kenenisa ETH 7:41.31; 2. Paul Bitok KEN 7:50.54; 3. Craig Mottram AUS 7:50.64; 4. Martin Keino KEN 7:52.17; 5. Abebe Dinkesa ETH 7:57.73; 6. Mark Carroll IRL 8:06.05; 400 m p³: 1. Christopher Rawlinson GBR 48.58; 2. Nick Stewart CAN 50.17; 3. Alwyn Myburgh RSA 50.26; 4. Matthew Douglas GBR 50.40; 5. Marnus Kritzinger RSA 50.41; 6. Liam Collins GBR 52.25; 4 x 100 m: 1. Wielka Brytania B GBR 38.79; 2. Polska POL 38.86; 3. Wielka Brytania A GBR 39.16; 4. Holandia NED 39.18; 5. S³owenia SLO 39.41; 6. Nowa Zelandia NZL 40.05; trójskok: 1. Christian Olsson SWE 17.43; 2. Jadel Gregório BRA 17.23; 3. Phillips Idowu GBR 16.72; 4. Karl Taillepierre FRA 16.66; 5. Dmitriy Valyukevich BLR 16.60; 6. Onochie Achike GBR 16.37; kula: 1. Carl Myerscough GBR 20.85; 2. Bradley Snyder CAN 20.06; 3. Miran Vodovnik SLO 19.99; 4. René Sack GER 19.25; oszczep: 1. Alexandr Ivanov RUS 85.74; 2. Sergey Makarov RUS 82.81; 3. Andreas Thorkildsen NOR 80.72; 4. Steve Backley GBR 79.02; 5. Peter Esenwein GER 78.24; 6. Voldemars Lusis LAT 76.48



MEMORIA£ JOSEFA ODLOZILA - IAAF GRAND PRIX II
28 czerwca 2004 - Praga (Czechy)

WYNIKI - KOBIETY

100 m: 1. Vida Anim GHA 11.34; 2. Iryna Kozhemyakina UKR 11.50; 3. Bertille Atangana Delphine CMR 11.60; 4. Hana Benešová CZE 11.73; 5. Štepánka Klapácová CZE 11.82; 6. Tereza Košková CZE 12.19; 800 m: 1. Virginie Fouquet FRA 2:01.30; 2. Lucia Klocová SVK 2:01.53; 3. Agnes Samaria NAM 2:01.56; 4. Luciana de Paula Mendes BRA 2:01.63; 5. Larisa Chzhao RUS 2:01.81; 6. Akosua Serwaa GHA 2:02.25; 7. Marian Burnett GUY 2:02.70; 8. Neisha Bernard-Thomas GRN 2:03.35; 9. Andrea Suldesová CZE 2:04.84; 10. Yelena Sergeyeva RUS 2:04.85; 5000 m: 1. Bouchra Chaabi MAR 15:21.32; 2. Mestawat Tadesse ETH 15:24.27; 3. Susanne Pumper AUT 15:29.44; 4. Maria Rodríguez Dulce MEX 15:40.37; 5. Catherine Berry GBR 15:40.59; 6. Courtney Babcock CAN 15:40.61; 7. Emily Morris AUS 15:44.53; 8. Susan Kirui KEN 16:07.66; 100 m p³: 1. Maíla Paula Machado BRA 12.99; 2. Aliuska López ESP 13.09; 3. Nadine Faustin HAI 13.17; 4. Reina-Flor Okori FRA 13.21; 5. Lucie Martincova CZE 13.28; 6. Anjanette Kirkland USA 13.33; wzwy¿: 1. Yelena Slesarenko RUS 2.01; 2. Viktoriya Styopina UKR 1.97; 3. Zuzana Hlavonová CZE 1.88; 4. Oana Pantelimon ROM 1.88; 5. Anna Ksok POL 1.88; w dal: 1. Adina Anton ROM 6.52; 2. Denisa Šcerbová CZE 6.46; 3. Tatyana Ter-Mesrobyan RUS 6.41; 4. Jackie Edwards BAH 6.38; 5. Martina Darmovzalová CZE 6.37; 6. Viktoriya Rybalko UKR 6.26; 7. Concepción Montaner ESP 6.26; 8. Niurka Montalvo ESP 6.21; dysk: 1. Vera Pospíšilová CZE 65.24; 2. Nicoleta Grasu ROM 61.53; 3. Joanna Wiœniewska POL 60.69; 4. Aretha Hill USA 60.41; 5. Jana Tucholke GER 59.21; 6. Anna Söderberg SWE 59.20; 7. Vladimíra Racková CZE 58.64; 8. Marzena Wysocka POL 58.62

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Vicente de Lima BRA 10.22; 2. Joshua J. Johnson USA 10.22; 3. Nobuharu Asahara JPN 10.40; 4. Freddy Mayola CUB 10.49; 5. Olufasuba Olusoji NGR 10.50; 6. Cédric Nabe SUI 10.54; 1500 m: 1. Youssef Baba MAR 3:38.79; 2. Darko Radomirovic SCG 3:38.98; 3. Michal Sneberger CZE 3:39.46; 4. Tim Clerbout BEL 3:40.04; 5. Marko Koers NED 3:40.17; 6. Zbigniew Graczyk POL 3:40.25; 7. James Nolan IRL 3:40.32; 8. Youcef Abdi AUS 3:40.33; 110 m p³: 1. Ron Bramlett USA 13.43; 2. Mateus Facho Inocencio BRA 13.56; 3. Aubrey Herring USA 13.60; 4. Arend Watkins USA 13.70; 5. Stanislav Sajdok CZE 13.91; 6. Jan Cech CZE 14.15; 400 m p³: 1. Llewellyn Herbert RSA 49.18; 2. Jirí Muzik CZE 49.72; 3. Marcel Lopuchovský SVK 50.92; 4. Michal Uhlík CZE 51.38; 5. Tomasz Rudnik POL 51.39; 6. Jaroslav Ruza CZE 51.59; 3000 m z przeszk.: 1. Tewodros Shiferaw ETH 8:22.22; 2. Martin Pröll AUT 8:24.57; 3. Mustafa Mohamed SWE 8:28.19; 4. Abrham Kebeto ETH 8:29.98; 5. Matthew Kerr CAN 8:30.05; 6. Abdullah Saifeldin Khamis QAT 8:31.38; 7. Henrik Skoog SWE 8:32.26; 8. Filmon Ghirmai GER 8:35.01; 9. John Mortimer USA 8:37.25; 10. Micha³ Kaczmarek POL 8:38.09; wzwy¿: 1. Aleksander Waleriañczyk POL 2.27; 2. Andrey Chubsa BLR 2.27; 3. Svatoslav Ton CZE 2.27; 4. TomᚠJanku CZE 2.24; 5. Jan Janku CZE 2.20; tyczka: 1. Tim Lobinger GER 5.75; 2. Dmitri Markov AUS 5.75; 3. Richard Spiegelburg GER 5.65; 4-5. Pavel Gerasimov RUS 5.65; Yevgeniy Mikhaylichenko RUS 5.65; 6-7. Vasiliy Gorshkov RUS 5.40; Ales Honcl CZE 5.40; 8-9. Piotr Buciarski DEN 5.40; Adam Ptácek CZE 5.40; w dal: 1. Ignisious Gaisah GHA 8.20; 2. Kareem Streete-Thompson CAY 8.11; 3. Yago Lamela ESP 8.03; 4. Nathan Morgan GBR 7.90; 5. Mohamed Salman Al-Khuwalidi KSA 7.76; 6. Yevgeniy Tretyak RUS 7.75; kula: 1. Janus Robberts RSA 21.24; 2. Joachim Olsen DEN 20.86; 3. Tomasz Majewski POL 20.16; 4. Petr Stehlik CZE 19.97; 5. Peter Sack GER 19.95; 6. Milan Haborák SVK 19.92; 7. Antonin Žalský CZE 19.85; 8. Yury Belov BLR 19.72; m³ot: 1. Koji Murofushi JPN 81.92; 2. Krisztián Pars HUN 79.59; 3. Olli-Pekka Karjalainen FIN 78.80; 4. Artem Rubanko UKR 78.19; 5. Miloslav Konopka SVK 77.46; 6. Primoz Kozmus SLO 76.65; 7. Szymon Zió³kowski POL 76.35; 8. Wojciech Kondratowicz POL 75.74



ZAGREB '2004 - IAAF GRAND PRIX
29 czerwca 2004 - Zagrzeb (Chorwacja)

WYNIKI - KOBIETY

100 m: 1. Vida Anim GHA 11.37; 2. Maryna Maydanova UKR 11.38; 3. Alenka Bikar SLO 11.46; 4. Karin Mayr-Krifka AUT 11.52; 5. Joice Maduaka GBR 11.64; 6. Maja Golub CRO 11.96; 200 m: 1. Maryna Maydanova UKR 22.99; 2. Alenka Bikar SLO 23.35; 3. Joice Maduaka GBR 23.42; 4. Lauren Hewitt AUS 23.44; 5. Karin Mayr-Krifka AUT 23.65; 6. Danijela Grgic CRO 24.17; 1500 m: 1. Yelena Zadorozhnaya RUS 4:06.71; 2. Nelya Neporadna UKR 4:07.22; 3. Kate Vermeulen CAN 4:07.42; 4. Justyna Lesman POL 4:08.03; 5. Mestawat Tadesse ETH 4:08.16; 6. Yuliya Kosenkova RUS 4:08.57; 7. Georgie Clarke AUS 4:08.60; 8. Sonja Roman SLO 4:09.34; 9. Fatiha Bahi Azzouhoum ALG 4:11.23; 10. Suzy Walsham AUS 4:11.76; 100 m p³: 1. Mariya Koroteyeva RUS 13.03; 2. Radmila Vukmirovic SLO 13.32; 3. Marina Tomic SLO 13.33; 4. Rachel King GBR 13.38; 400 m p³: 1. Jana Pittman AUS 54.15; 2. Yekaterina Bikert RUS 55.77; 3. Natalya Torshina-Alijanova KAZ 56.39; 4. Oksana Gulumyan RUS 56.56; 5. Meta Macus SLO 57.33; wzwy¿: 1. Hestrie Cloete RSA 2.00; 2. Blanka Vlašic CRO 1.97; 3. Khristina Kalcheva BUL 1.94; 4. Tatyana Novoseltseva RUS 1.94; 5. Viktoriya Seryogina RUS 1.90; 6. Melanie Skotnik GER 1.85; 7-8. Nevena Lendjel CRO 1.85; Vita Palamar UKR 1.85; w dal: 1. Olga Rublyova RUS 6.50; 2. Antoniya Yordanova BUL 6.41; 3. Jackie Edwards BAH 6.36; 4. Snežana Vukmirovic SLO 6.24; m³ot: 1. Olga Kuzenkova RUS 71.91; 2. Wenxiu Zhang CHN 71.50; 3. Kamila Skolimowska POL 71.04 PB; 4. Yuan Gu CHN 70.18; 5. Ivana Brkljacic CRO 66.74; 6. Katalin Divós HUN 66.27

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Aziz Zakari GHA 10.18; 2. Shingo Suetsugu JPN 10.29; 3. Darren Campbell GBR 10.31; 4. Jason Gardener GBR 10.37; 5. Matic Osovnikar SLO 10.43; 6. Niconnor Alexander TRI 10.47; 7. Dejan Vojnovic CRO 10.49; 8. Matthew Shirvington AUS 10.54; 200 m: 1. Darren Campbell GBR 20.74; 2. Matic Osovnikar SLO 20.81; 3. Brian Dzingai ZIM 20.95; 4. Patrick Stevens BEL 21.16; 5. Josip Soprek CRO 21.35; 6. Sergiy Osovych AUT 21.58; 400 m: 1. Jamie Baulch GBR 46.44; 2. Boris Gorban RUS 46.62; 3. Patrick Dwyer AUS 46.67; 4. Dennis Darling BAH 46.73; 5. Zeljko Vincek CRO 46.95; 6. Panayiótis Sarrís GRE 47.61; 1500 m: 1. Tarek Boukensa ALG 3:35.77; 2. Kamal Boulahfane ALG 3:36.76; 3. Wolfram Müller GER 3:37.27; 4. Hudson Santos de Souza BRA 3:37.71; 5. Manuel Damiao POR 3:37.93; 6. Jason Lunn USA 3:38.39; 7. Mohamed Khaldi ALG 3:39.67; 8. Gareth Turnbull IRL 3:39.84; 9. Daniel Spitzl AUT 3:39.92; 10. Branko Zorko CRO 3:39.94; 110 m p³: 1. Xiang Liu CHN 13.25; 2. Stanislavs Olijars LAT 13.46; 3. Zhivko Videnov BUL 14.06; 4. Chris Phillips USA 14.12; 5. Dongpeng Shi CHN 14.13; 6. Jurica Grabušic CRO 14.14; w dal: 1. Nikolay Atanasov BUL 8.01; 2. Osbourne Moxey BAH 8.00; 3. Siniša Ergotic CRO 7.98; 4. Kareem Streete-Thompson CAY 7.78; 5. Valeriy Vasylyev UKR 7.69; 6. Can Zhou CHN 7.69; kula: 1. Miran Vodovnik SLO 20.19; 2. Nedzad Mulabegovic CRO 19.95; 3. Edis Elkasevic CRO 18.48; 4. Burger Lambrechts RSA 18.46



ATHENS OPAP TSIKLITIRIA '2004 - IAAF SUPER GRAND PRIX
4 lipca 2004 - Ateny (Grecja)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr -0.4): 1. Yuliya Nesterenko BLR 11.06; 2. Natasha Mayers VIN 11.28; 3. Zhanna Block UKR 11.29; 4. Yuliya Tabakova RUS 11.35; 5. Alenka Bikar SLO 11.45; 6. Karin Mayr-Krifka AUT 11.51; 7. Natalya Safronnikova BLR 11.53; 8. Yeoryía Koklóni GRE 11.56; 800 m: 1. Jolanda Ceplak SLO 1:59.94; 2. Natalya Khrushcheleva RUS 2:00.26; 3. Seltana Ait Hammou MAR 2:00.88; 4. Larisa Chzhao RUS 2:01.00; 5. Olga Raspopova RUS 2:01.48; 6. Brigita Langerholc SLO 2:01.54; 7. Rikke Ronholt DEN 2:01.90; 8. Irina Mistyukevich RUS 2:02.14; 9. Faith Macharia KEN 2:02.93; 400 m p³: 1. Jana Pittman AUS 53.52; 2. Yuliya Pechenkina RUS 53.73; 3. Faní Halkiá GRE 53.99; 4. Tetiana Tereschuk-Antipova UKR 54.53; 5. Androula Sialou CYP 54.76; 6. Debbie-Ann Parris JAM 55.87; 7. Natalya Torshina-Alimzhanova KAZ 56.43; 8. Yvonne Harrison PUR 56.45; 3000 m z przeszk.: 1. Gulnara Samitova RUS 9:01.59 (WR); 2. Docus Inzikuru UGA 9:29.30; 3. Bouchra Chaabi MAR 9:30.35; 4. Cristina Casandra ROM 9:31.96; 5. Lívia Tóth HUN 9:39.84; 6. Analía Rosa POR 9:43.00; 7. Salome Jepchumba KEN 9:48.56; 8. Fatiha Bahi Azzouhoum ALG 9:48.97; 9. Sigrid Vanden Bempt BEL 9:49.01; 10. Hanne Lyngstad NOR 9:53.18; 11. Irene Limika KEN 9:58.86; 12. Korene Hinds JAM 10:07.76; 13. Marzena Michalska ITA 10:09.92; 14. Konstadína Kefalá GRE 10:10.50; 15. Alina Proca ROM 10:11.48; tyczka: 1. Svetlana Feofanova RUS 4.88 (WR); 2. Yelena Isinbayeva RUS 4.65; 3. Anna Rogowska POL 4.65; 4. Monika Pyrek POL 4.55; 5. Shuying Gao CHN 4.45; 6-7. Vanessa Boslak FRA 4.30; Tatyana Polnova RUS 4.30; 8. Yelena Belyakova RUS 4.30; 9-10. Adigóni Asteríou GRE 4.15; Tanya Stefanova BUL 4.15; Yeoryía Tsiliggíri GRE 4.15; 12. Thórey Edda Elisdóttir ISL 4.15; trójskok: 1. Tatyana Lebedeva RUS 15.34; 2. Kéné Ndoye SEN 15.00; 3. Yamilé Aldama SUD 14.84; 4. Anna Pyatykh RUS 14.80; 5. Trecia Smith JAM 14.56; 6. Yusmay Bicet CUB 14.14; 7. Ólga Vasdéki GRE 13.73; 8. Iríni Dimitráki GRE 13.57; dysk: 1. Franka Dietzsch GER 64.80; 2. Vera Pospíšilová CZE 64.46; 3. Aretha Hill USA 64.02; 4. Mélina Robert-Michon FRA 61.45; 5. Yania Ferrales CUB 61.01; 6. Nicoleta Grasu ROM 59.93; 7. Stilianí Tsikoúna GRE 59.65; 8. Teresa Machado POR 58.70; oszczep: 1. Osleidys Menéndez CUB 67.99; 2. Nikola Brejchová CZE 64.85; 3. Felicia Tilea-Moldovan ROM 63.01; 4. Sonia Bisset CUB 59.73; 5. Sunette Viljoen RSA 59.36; 6. Sávva Líka GRE 59.12; 7. Nikolett Szabó HUN 57.93; 8. Valeriya Zabruskova RUS 57.59; 9. Oksana Yarygina RUS 56.49; 10. Claudia Coslovich ITA 56.25

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr -0.5): 1. Deji Aliu NGR 10.21 (w elim. 10.07); 2. Aziz Zakari GHA 10.24; 3. Vicente de Lima BRA 10.28; 4. Jason Gardener GBR 10.28; 5. Dwight Thomas JAM 10.30 (w elim. 10.20); 6. Matic Osovnikar SLO 10.43; 7. Harálabos Papadiás GRE 10.46; 8. Freddy Mayola CUB 10.56; 200 m (wiatr +0.9): 1. Konstadínos Kedéris GRE 20.24; 2. Stéphane Buckland MRI 20.28; 3. Dominic Demeritte BAH 20.63; 4. Julian Golding GBR 20.66; 5. Matic Osovnikar SLO 20.69; 6. Brian Dzingai ZIM 20.73; 7. Panayiótis Sarrís GRE 20.92; 8. Minas Alozidis GRE 22.20; 800 m: 1. Yuriy Borzakovskiy RUS 1:43.92; 2. William Yiampoy KEN 1:43.95; 3. Michael Rotich KEN 1:44.08; 4. Joseph Mutua KEN 1:44.09; 5. Justus Koech KEN 1:44.19; 6. Amine Laalou MAR 1:44.39; 7. Nicolas Aissat FRA 1:45.04; 8. Dmitriy Bogdanov RUS 1:45.15; 9. Rui Silva POR 1:45.90; 10. Japheth Kimutai KEN 1:46.80; 1500 m: 1. Paul Korir KEN 3:31.10; 2. Tarek Boukensa ALG 3:32.35; 3. Timothey Kiptanui KEN 3:32.57; 4. Ali Saidi-Sief ALG 3:32.75; 5. Laban Rotich KEN 3:32.81; 6. Adil Kaouch MAR 3:32.86; 7. Noah Ngeny KEN 3:33.38; 8. Youssef Baba MAR 3:33.43; 9. Kamal Boulahfane ALG 3:34.21; 10. Vyacheslav Shabunin RUS 3:35.58; 11. Hudson Santos de Souza BRA 3:36.17; 12. Jason Lunn USA 3:36.38; 13. James Thie GBR 3:37.06; 14. Benjamin Kipkurui KEN 3:37.27; 15. Robert Rono KEN 3:37.78; 110 m p³: 1. Redelén Melo dos Santos BRA 13.33; 2. Duane Ross USA 13.37; 3. Mateus Facho Inocencio BRA 13.45; 4. Ron Bramlett USA 13.53; 5. Yevgeniy Pechonkin RUS 13.65; 6. Anier García CUB 13.67; 7. Chris Phillips USA 14.02; 8. Yoel Hernández CUB 14.21; 400 m p³: 1. Christopher Rawlinson GBR 48.19; 2. Naman Keita FRA 49.03; 3. Boris Gorban RUS 49.20; 4. Yevgeniy Meleshenko KAZ 49.36; 5. Matthew Douglas GBR 49.52; 6. Dean Griffiths JAM 49.62; 7. Vladislav Shiryayev RUS 50.18; 8. Elliott Wood AUS 50.85; 3000 m z przeszk.: 1. Saif Saaeed Shaheen QAT 8:01.97; 2. Wesley Kiprotich KEN 8:12.19; 3. David Chemweno KEN 8:13.12; 4. Julius Nyamu KEN 8:15.95; 5. Wilson Boit Kipketer KEN 8:16.59; 6. Kipkirui Misoi KEN 8:18.69; 7. Roman Usov RUS 8:23.90; 8. Justus Kipchirchir Kiprono KEN 8:27.06; 9. Abraham Cherono KEN 8:33.16; 10. Mohamed Khaldi ALG 8:46.11; wzwy¿: 1. Stefan Holm SWE 2.33; 2. Jaroslav Bába CZE 2.30; 3. TomᚠJanku CZE 2.30; 3. Yaroslav Rybakov RUS 2.30; 5. Stefan Vasilache ROM 2.27; 6. Svatoslav Ton CZE 2.24; 7. Rozle Prezelj SLO 2.24; 8. Vyacheslav Voronin RUS 2.24; w dal: 1. Joan Lino Martínez CUB 8.25; 2. Vitaliy Shkurlatov RUS 8.21; 3. Yann Doménech FRA 8.07; 4. Bogdan Tarus ROM 8.07; 5. Nathan Morgan GBR 8.04; 6. Loúis Tsátoumas GRE 8.03; 7. Osbourne Moxey BAH 7.94; 8. Tamás Margl HUN 7.79



ATHLETISSMA '2004 - IAAF SUPER GRAND PRIX
6 lipca 2004 - Lozanna (Szwajcaria)

WYNIKI - KOBIETY

100 m: 1. Christine Arron FRA 11.01; 2. Aleen Bailey JAM 11.13; 3. Yuliya Nesterenko BLR 11.17; 4. Debbie Ferguson BAH 11.25; 5. Zhanna Block UKR 11.25; 6. Muriel Hurtis FRA 11.26; 7. Sherone Simpson JAM 11.30; 400 m: 1. Olga Kotlyarova RUS 50.09; 2. Christine Amertil BAH 50.65; 3. Ionela Tirlea-Manolache ROM 50.95; 4. Amy Mbacke Thiam SEN 51.10; 5. Natalya Antyukh RUS 51.16; 6. Olesya Zykina RUS 51.43; 7. Hazel-Ann Regis GRN 51.62; 8. Heide Seyerling RSA 52.42; 800 m: 1. Svetlana Cherkasova RUS 1:58.91; 2. Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:59.06; 3. Luciana de Paula Mendes BRA 1:59.11; 4. Amina Ait Hammou MAR 1:59.13; 5. Hasna Benhassi MAR 1:59.69; 6. Tatyana Roslanova KAZ 1:59.69; 7. Sandra Stals BEL 2:01.40; 8. Marian Burnett GUY 2:01.71; 9. Olga Raspopova RUS 2:02.91; 1500 m: 1. Olga Yegorova RUS 4:01.41; 2. Yelena Zadorozhnaya RUS 4:01.72; 3. Lidia Okninska POL 4:02.83; 4. Tatyana Tomashova RUS 4:03.53; 5. Mestawat Tadesse ETH 4:05.15; 6. Iris María Fuentes-Pila ESP 4:05.55; 7. Zulema Fuentes-Pila ESP 4:06.07; 8. Nancy Langat KEN 4:06.28; 9. Maria Martins FRA 4:06.88; 10. Bouchra Chaabi MAR 4:06.95; 11. Meskerem Legesse ETH 4:07.81; 12. Kathleen Friedrich GER 4:08.01; 100 m p³: 1. Delloreen Ennis-London JAM 12.57; 2. Glory Alozie ESP 12.69; 3. Brigitte Foster JAM 12.69; 4. Natalya Kresova RUS 12.70; 5. Lacena Golding-Clarke JAM 12.77; 6. Aurelia Trywiañska POL 12.83; 7. Vonette Dixon JAM 12.90; 8. Angela Atede NGR 13.27; wzwy¿: 1. Yelena Slesarenko RUS 2.03; 2. Blanka Vlašic CRO 1.98; 3-4. Hestrie Cloete RSA 1.95; Viktoriya Styopina UKR 1.95; 5. Iryna Mykhalchenko UKR 1.95; 6. Vita Palamar UKR 1.90; 7-8. Monica Iagar ROM 1.85; Corinne Müller SUI 1.85; trójskok: 1. Tatyana Lebedeva RUS 15.33; 2. Yamilé Aldama SUD 14.95; 3. Françoise Mbango Etone CMR 14.85; 4. Kéné Ndoye SEN 14.77; 5. Anna Pyatykh RUS 14.66; 6. Baya Rahouli ALG 14.44; 7. Hrysopiyí Devetzí GRE 14.35; 8. Adelina Gavrila ROM 14.27; 9. Carlota Castrejana ESP 14.22; 10. Olena Hovorova UKR 13.91

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Asafa Powell JAM 10.00; 2. Francis Obikwelu POR 10.02; 3. Aziz Zakari GHA 10.13; 4. Dwight Thomas JAM 10.16; 5. Ronald Pognon FRA 10.17; 6. Michael Frater JAM 10.19; 7. Kareem Streete-Thompson CAY 10.21; 8. Leigh Julius RSA 10.48; 200 m: 1. Frank Fredericks NAM 20.21; 2. Stéphane Buckland MRI 20.27; 3. Johan Wissman SWE 20.50; 4. Marco Torrieri ITA 20.52; 5. Brian Dzingai ZIM 20.70; 6. Marc Schneerberger SUI 20.87; 7. Ainsley Waugh JAM 21.09; 400 m: 1. Alleyne Francique GRN 44.75; 2. Leslie Djhone FRA 44.98; 3. Eric Milazar MRI 45.25; 4. Sofiane Labidi TUN 45.40; 5. Jermaine Gonzales JAM 45.41; 6. Davian Clarke JAM 45.64; 7. David Canal ESP 46.11; 800 m: 1. Joseph Mutua KEN 1:44.50; 2. William Yiampoy KEN 1:44.78; 3. Youssef Saad Kamel BRN 1:44.99; 4. Hezekiél Sepeng RSA 1:45.11; 5. Djabir Said-Guerni ALG 1:45.17; 6. Antonio Manuel Reina ESP 1:46.84; 7. Andrea Longo ITA 1:46.99; 8. André Bucher SUI 1:47.02; 1500 m: 1. Hicham El Guerrouj MAR 3:32.20; 2. Isaac Kiprono Songok KEN 3:32.22; 3. Ivan Heshko UKR 3:33.00; 4. Laban Rotich KEN 3:33.40; 5. Alex Kipchirchir KEN 3:34.04; 6. Gert-Jan Liefers NED 3:34.46; 7. Abdelslam Kennouche ALG 3:35.86; 8. Youssef Baba MAR 3:36.38; 9. Kamal Boulahfane ALG 3:36.65; 10. Marko Koers NED 3:37.19; 11. Sergio Gallardo ESP 3:37.80; 12. Miros³aw Formela POL 3:38.60; 13. James Nolan IRL 3:38.75; 14. Anis Selmouni MAR 3:40.56; 15. Robert Rono KEN 3:42.38; 5000 m: 1. Mushir Salim Jawher BRN 13:02.47; 2. Mulugeta Wendimu ETH 13:02.78; 3. Abiyote Abate ETH 13:03.33; 4. Richard Limo KEN 13:05.12; 5. Abdullah Ahmad Hassan QAT 13:05.55; 6. David Kilel KEN 13:15.90; 7. Ismail Sghyr FRA 13:19.11; 8. James Kwalia KEN 13:20.28; 9. Bernard Chepkok KEN 13:24.89; 10. Hicham Bellani MAR 13:27.12; 11. Markos Geneti ETH 13:32.82; 12. Dagne Alemu ETH 13:33.00; 13. Barnabas Kosgei KEN 13:37.87; 14. Wilson Busienei UGA 13:38.99; 15. Paul Bitok KEN 13:40.06; 110 m p³: 1. Allen Johnson USA 13.05; 2. Stanislavs Olijars LAT 13.21; 3. Ron Bramlett USA 13.26; 4. Maurice Wignall JAM 13.39; 5. Ladji Doucouré FRA 13.40; 6. Robert Kronberg SWE 13.46; 7. Dudley Dorival HAI 13.58; 8. Duane Ross USA 19.66; 400 m p³: 1. Felix Sánchez DOM 47.86; 2. Llewellyn Herbert RSA 48.03; 3. Dai Tamesue JPN 48.63; 4. Naman Keita FRA 49.07; 5. Dean Griffiths JAM 49.69; 6. Alain Rohr SUI 49.69; 7. Cédric El-Idrissi SUI 49.90; 8. Thomas Kortbeek NED 50.13; 3000 m z przeszk.: 1. Ezekiel Kemboi KEN 8:17.46; 2. Julius Nyamu KEN 8:17.83; 3. Antonio David Jiménez ESP 8:19.55; 4. Ali Ezzine MAR 8:20.05; 5. Eliud Kibet Kirui KEN 8:21.56; 6. Michael Kipyego KEN 8:23.14; 7. Rados³aw Pop³awski POL 8:23.32; 8. Raymond Yator KEN 8:23.82; 9. Abdelatif Chemlal MAR 8:29.84; 10. Jakub Czaja POL 8:30.68; 11. Rafa³ Wójcik POL 8:33.91; 12. Filmon Ghirmai GER 8:34.19; 13. Cesar Perez ESP 8:35.71; 14. Khamis Abdullah Saifeldin QAT 8:36.68; 15. Mário Teixeira POR 8:39.44; tyczka: 1. Rens Blom NED 5.70; 2-3. Pavel Gerasimov RUS 5.70; Vadim Strogalev RUS 5.70; 4. Danny Ecker GER 5.70; 5-6. Lars Börgeling GER 5.70; Igor Pavlov RUS 5.70; 7. Patrik Kristiansson SWE 5.60; 8. Nick Hysong USA 5.60; 9. Romain Mesnil FRA 5.60; 10-11. Tim Lobinger GER 5.50; Dmitri Markov AUS 5.50; 12. Viktor Chistiakov AUS 5.40; w dal: 1. Hussein Taher Al-Sabee KSA 8.19; 2. Ignisious Gaisah GHA 8.14; 3. Bogdan Tarus ROM 8.13; 4. Vitaliy Shkurlatov RUS 8.12; 5. Nikolay Atanasov BUL 8.06; 6. Jadel Gregório BRA 8.00; 7. Joan Lino Martínez CUB 7.93; 8. Víctor Castillo VEN 7.77; oszczep: 1. Sergey Makarov RUS 85.17; 2. Eriks Rags LAT 84.87; 3. Raymond Hecht GER 82.17; 4. Alexandr Ivanov RUS 80.90; 5. Christian Nicolay GER 79.81; 6. Mark Frank GER 78.85; 7. Andrus Värnik EST 78.55; 8. Felix Loretz SUI 74.77



DN GALAN - IAAF SUPER GRAND PRIX
27 lipca 2004 - Stockholm (Szwecja)

WYNIKI - KOBIETY

100 m1. Ivet Lalova BUL 11.22; 2. Sherone Simpson JAM 11.27; 3. Inger Miller USA 11.30; 4. Angela Daigle USA 11.32; 5. Angela Williams USA 11.35; 6. Natasha Mayers VIN 11.39; 800 m: 1. Jearl Miles Clark USA 1:59.46; 2. Hasna Benhassi MAR 1:59.67; 3. Amina Ait Hammou MAR 1:59.79; 4. Nicole Teter USA 1:59.95; 5. Luciana de Paula Mendes BRA 2:01.15; 6. Hazel Clark USA 2:01.98; 7. Anna Zagórska POL 2:02.45; 8. Frances Santin USA 2:02.70; 3000 m: 1. Edith Masai KEN 8:40.02; 2. Alice Timbilili KEN 8:43.15; 3. Ines Chenonge KEN 8:43.79; 4. Bouchra Ghezielle MAR 8:47.77; 5. Krisztina Papp HUN 8:48.58; 6. Irene Kwambai KEN 8:50.60; 7. Derbe Alemu ETH 8:52.14; 8. Justyna Lesman POL 8:52.32; 9. Courtney Babcock CAN 8:52.63; 10. Catherine Berry GBR 8:56.44; 100 m p³: 1. Perdita Felicien CAN 12.61; 2. Brigitte Foster JAM 12.67; 3. Delloreen Ennis-London JAM 12.72; 4. Jenny Adams USA 12.73; 5. Nichole Denby USA 12.96; 6. Jenny Kallur SWE 13.04; 7. Melissa Morrison USA 13.05; 8. Danielle Carruthers USA 13.05; Bieg 2: 1. Olena Krasovska UKR 12.93; 2. Aurelia Trywiañska POL 12.96; 3. Angela Atede NGR 13.04; 4. Vonette Dixon JAM 13.06; 5. Lacena Golding-Clarke JAM 13.07; 6. Susanna Kallur SWE 13.15; 400 m p³: 1. Sandra Glover USA 54.34; 2. Ionela Tirlea-Manolache ROM 54.85; 3. Tetiana Tereschuk-Antipova UKR 54.90; 4. Raasin McIntosh USA 55.14; 5. Brenda Taylor USA 56.11; 6. Anja Neupert GER 56.24; 7. Nezha Bidouane MAR 56.64; 8. Ma³gorzata Pskit POL 56.81; wzwy¿: 1. Hestrie Cloete RSA 1.97; 2. Blanka Vlašic CRO 1.94; 3. Amy Acuff USA 1.90; 4-6. Inha Babakova UKR 1.85; Tia Hellebaut BEL 1.85; Tisha Waller USA 1.85; w dal: 1. Carolina Klüft SWE 6.85; 2. Grace Upshaw USA 6.71; 3. Bronwyn Thompson AUS 6.63; 4. Valentina Gotovska LAT 6.61; 5. Anju Bobby George IND 6.60; 6. Adina Anton ROM 6.51

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Aziz Zakari GHA 10.00; 2. Leonard Scott USA 10.13; 3. Mardy Scales USA 10.17; 4. Joshua J. Johnson USA 10.23; 5. Coby Miller USA 10.32; 6. Darren Campbell GBR 10.33; 7. Ato Boldon TRI 10.47; 400 m: 1. Alleyne Francique GRN 44.99; 2. Derrick Brew USA 45.28; 3. Otis Harris USA 45.32; 4. Clinton Hill AUS 45.67; 5. Lewis Banda ZIM 45.88; 6. Johan Wissman SWE 45.90; 7. Jimisola Laursen SWE 46.29; 8. Eric Milazar MRI 46.32; Bieg 2: 1. Jerry Harris USA 44.72; 2. Damion Barry TRI 45.71; 3. Jerome Davis USA 45.97; 4. Patrick Dwyer AUS 46.53; 1500 m: 1. Ivan Heshko UKR 3:35.31; 2. Alex Kipchirchir KEN 3:35.50; 3. Rashid Ramzi BRN 3:35.57; 4. Álvaro Fernández ESP 3:35.76; 5. Laban Rotich KEN 3:36.19; 6. William Chirchir KEN 3:36.83; 7. Robert Rono KEN 3:37.16; 8. Vyacheslav Shabunin RUS 3:37.24; 9. Kevin Sullivan CAN 3:37.97; 10. Noah Ngeny KEN 3:38.17; Bieg 2: 1. Mulugeta Wendimu ETH 3:32.38; 2. Benjamin Kipkurui KEN 3:33.34; 3. Benson Marrianyi Esho KEN 3:36.58; 4. Charlie Gruber USA 3:38.02; 5. Manuel Damiao POR 3:39.08; 5000 m: 1. Boniface Kiprotich Songok KEN 13:01.47; 2. Ahmed Abdullah KEN 13:02.03; 3. Mushir Salim Jawher BRN 13:03.46; 4. Richard Limo KEN 13:04.00; 5. Abderrahim Goumri MAR 13:05.78; 6. Mark Bett KEN 13:07.80; 7. Augustine Kiprono Choge KEN 13:09.18; 8. Mohammed Amyne MAR 13:10.18; 9. Sergiy Lebid UKR 13:13.03; 10. Saif Saaeed Shaheen QAT 13:14.65; 11. Hillary Chenonge KEN 13:15.41; 12. Fabiano Joseph TAN 13:15.90; 13. Juan Carlos de la Ossa ESP 13:18.43; 14. Nicholas Kemboi KEN 13:19.65; 15. James Kwalia KEN 13:26.61; 16. Kazuyoshi Tokumoto JPN 13:29.65; 17. Manuel Ángel Penas ESP 13:30.36; 18. Henry Kemo Sugut KEN 13:31.82; 110 m p³: 1. Allen Johnson USA 13.31; 2. Terrence Trammell USA 13.38; 3. Maurice Wignall JAM 13.43; 4. Duane Ross USA 13.43; 5. Ron Bramlett USA 13.48; 6. Robert Kronberg SWE 13.65; 3000 m z przeszk.: 1. Paul Kipsiele Koech KEN 8:03.10; 2. Julius Nyamu KEN 8:12.14; 3. Ali Ezzine MAR 8:12.93; 4. Kipkirui Misoi KEN 8:13.33; 5. Luis Miguel Martín ESP 8:13.55; 6. Wilson Boit Kipketer KEN 8:16.27; 7. Wesley Kiprotich KEN 8:17.61; 8. Raymond Yator KEN 8:17.96; 9. Anthony Famiglietti USA 8:19.06; 10. Mustafa Mohamed SWE 8:19.31; 11. Jim Svenoy NOR 8:19.77; 12. Manuel Silva POR 8:19.82; 13. Brimin Kipruto KEN 8:21.92; 14. Henrik Skoog SWE 8:31.25; 15. Ronald Kipchumba KEN 8:38.62; wzwy¿: 1. Stefan Holm SWE 2.33; 2. Jaroslav Bába CZE 2.30; 3. Mark Boswell CAN 2.24; 4. Staffan Strand SWE 2.24; 5. Grzegorz Sposób POL 2.24; 6. Svatoslav Ton CZE 2.24; 7. Karl Linus Thörnblad SWE 2.24; 8-9. Jamie Nieto USA 2.24; Andriy Sokolovskyy UKR 2.24; tyczka: 1. Patrik Kristiansson SWE 5.80; 2. Toby Stevenson USA 5.80; 3. Timothy Mack USA 5.65; 4. Paul Burgess AUS 5.65; 5-7. Danny Ecker GER 5.55; Tim Lobinger GER 5.55; Dmitri Markov AUS 5.55; 8. Adam Ptácek CZE 5.55; trójskok: 1. Marian Oprea ROM 17.30; 2. Christian Olsson SWE 17.28; 3. Jadel Gregório BRA 17.15; 4. Leevan Sands BAH 16.91; 5. Vyktor Yastrebov UKR 16.80; 6. Walter Davis USA 16.73; 7. Dmitriy Valyukevich BLR 16.59; 8. Andrew Murphy AUS 16.41; oszczep: 1. Andreas Thorkildsen NOR 83.46; 2. Breaux Greer USA 78.52; 3. Christian Nicolay GER 77.79; 4. Eriks Rags LAT 77.44; 5. Gergely Horváth HUN 76.68; 6. Raymond Hecht GER 76.60



NORWICH UNION - IAAF SUPER GRAND PRIX
30 lipca 2004 - Londyn (Wielka Brytania)

WYNIKI - KOBIETY

100 m: 1. Veronica Campbell JAM 11.12; 2. Aleen Bailey JAM 11.15; 3. Debbie Ferguson BAH 11.19; 4. Sherone Simpson JAM 11.23; 5. Lauryn Williams USA 11.25; 6. Abi Oyepitan GBR 11.46; 7. Muna Lee USA 11.47; 8. Beverly McDonald JAM 11.55; 400 m: 1. Lee McConnell GBR 51.33; 2. Donna Fraser GBR 51.48; 3. Christine Ohuruogu GBR 51.76; 4. Catherine Murphy GBR 52.55; 5. Melanie Purkiss GBR 52.66 PB; 6. Lesley Owusu GBR 53.10; 800 m: 1. Maria de Lurdes Mutola MOZ 1:59.17; 2. Mina Ait Hamou MAR 1:59.34; 3. Diane Cummins CAN 2:00.28; 4. Susan Scott GBR 2:00.71; 5. Kameisha Bennett USA 2:00.93; 6. Letitia Vriesde SUR 2:01.25; 7. Marian Burnett GUY 2:02.60; 1500 m: 1. Kelly Holmes GBR 4:04.06; 2. Carmen Douma-Hussar CAN 4:05.89; 3. Jen Toomey USA 4:07.44 PB; 4. Malindi Elmore CAN 4:08.18; 5. Nancy Langat KEN 4:09.07; 6. Lisa Dobriskey GBR 4:09.37; 7. Amy Rudolph USA 4:09.54; 8. Carrie Tollefson USA 4:10.45; 5000 m: 1. Edith Masai KEN 14:58.96; 2. Kathy Butler GBR 15:07.15 PB; 3. Anikó Kálovics HUN 15:10.21 PB; 4. Kirsi Valasti FIN 15:10.52 PB; 5. Benita Johnson AUS 15:16.61; 6. Fernanda Ribeiro POR 15:19.43; 7. Vivian Cheruiyot KEN 15:23.99; 8. Sally Barsosio KEN 15:24.49; wzwy¿: 1. Hestrie Cloete RSA 2.03; 2. Viktoriya Styopina UKR 1.97; 3-4. Amy Acuff USA 1.97; Blanka Vlašic CRO 1.97; 5. Inga Babakova UKR 1.94; 6. Chaunte Howard USA 1.90; 7. Kärt Siilats EST 1.85; 8. Susan Jones GBR 1.85; tyczka: 1. Yelena Isinbayeva RUS 4.90 WR; 2. Svetlana Feofanova RUS 4.80; 3. Anna Rogowska POL 4.60; 4. Stacy Dragila USA 4.60; 5. Vanessa Boslak FRA 4.45; 6-7. Jillian Schwartz USA 4.30; Kellie Suttle USA 4.30; 8. Thórey Edda Elísdóttir ISL 4.30; w dal: 1. Jade Johnson GBR 6.65; 2. Grace Upshaw USA 6.61; 3. Bronwyn Thompson AUS 6.57; 4. Kelly Sotherton GBR 6.57; 5. Olga Rublyova RUS 6.51; 6. Jackie Edwards BAH 6.36; 7. Kylie Wheeler AUS 6.30; 8. Denise Lewis GBR 6.17

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Asafa Powell JAM 9.91 NR; 2. Maurice Greene USA 9.97; 3. Leonard Scott USA 10.04; 4. Michael Frater JAM 10.11; 5. Kim Collins SKN 10.14; 6. Justin Gatlin USA 10.20; 7. Darvis Patton USA 10.23; 8. Aziz Zakari GHA 10.26; 200 m: 1. Chris Lambert GBR 20.50; 2. Christian Malcolm GBR 20.51; 3. Ainsley Waugh JAM 20.70 PB; 4. Marlon Devonish GBR 20.71; 5. Paul Hession IRL 20.81; 6. Marcin Urbaœ POL 21.05; 400 m: 1. Alleyne Francique GRN 44.68; 2. Michael Blackwood JAM 44.74; 3. Tim Benjamin GBR 45.04 PB; 4. Derrick Brew USA 45.40; 5. Davian Clarke JAM 45.48; 6. Daniel Caines GBR 45.55; 7. Malachi Davis GBR 45.86; 8. Sean Baldock GBR 46.72; 800 m: 1. Joseph Mutua KEN 1:45.53; 2. David Krummenacker USA 1:45.66; 3. Mbulaeni Mulaudzi RSA 1:45.95; 4. Amine Laalou MAR 1:46.06; 5. Ricky Soos GBR 1:46.12; 6. Djabir Saïd-Guerni ALG 1:46.15; 7. Michael Rotich KEN 1:46.46; 8. Jesse O'Connell USA 1:46.53; 1 mila: 1. Paul Korir KEN 3:49.84; 2. Ivan Heshko UKR 3:50.04 NR; 3. Eliud Kipchoge KEN 3:50.40 PB; 4. Alan Webb USA 3:50.73 PB; 5. Cornelius Chirchir KEN 3:50.82; 6. Noah Ngeny KEN 3:53.71; 7. Rob Myers USA 3:53.78 PB; 8. Anthony Whiteman GBR 3:55.54; 5000 m: 1. Haile Gebrselassie ETH 12:55.51; 2. Craig Mottram AUS 12:55.76 AR; 3. Abderrahim Goumri MAR 12:59.04 PB; 4. Boniface Songok KEN 13:00.62 PB; 5. Alistair Cragg IRL 13:12.74 PB; 6. Mohamed Amyn MAR 13:17.88; 7. Tim Broe USA 13:18.61 PB; 8. Abiyote Abate ETH 13:21.78; 9. Chris Thompson GBR 13:24.60 PB; 10. Bernard Kiprop KEN 13:29.75 PB; 400 m p³: 1. Chris Rawlinson GBR 48.48; 2. James Carter USA 48.63; 3. Danny McFarlane JAM 48.80; 4. Dean Griffiths JAM 49.39; 5. Joey Woody USA 49.43; 6. Marek Plawgo POL 49.52; 7. Matt Douglas GBR 49.54; trójskok: 1. Phillips Idowu GBR 17.47; 2. Leevan Sands BAH 17.41; 3. Jadel Gregório BRA 17.33; 4. Melvin Lister USA 17.20; 5. Walter Davis USA 16.85; 6. Nathan Douglas GBR 16.72; oszczep: 1. Andreas Thorkildsen NOR 84.45; 2. Steve Backley GBR 83.42; 3. Voldemars Lusis LAT 82.76; 4. Eriks Rags LAT 81.94; 5. Breaux Greer USA 80.07; 6. Aleksandr Ivanov RUS 77.27



KBC NIGHT OF ATHLETICS - IAAF GRAND PRIX II
31 lipca 2004 - Heusden (Belgia)

WYNIKI - KOBIETY

100 m: 1. Kim Gevaert BEL 11.14; 2. Vida Anim GHA 11.17; 3. Merlene Ottey SLO 11.17 NR; 4. Natasha Mayers VIN 11.22; 5. Allyson Felix USA 11.29; 6. Jacqueline Poelman NED 11.59; 200 m: 1. Kim Gevaert BEL 22.69; 2. Muriel Hurtis FRA 22.83; 3. Merlene Ottey SLO 23.05; 4. Elodie Ouédrago BEL 23.19; 5. Juliet Campbell JAM 23.23; 6. Lauren Hewitt AUS 23.29; 800 m: 1. Jolanda Ceplak SLO 1:58.00; 2. Nicole Teter USA 1:58.52; 3. Zulia Calatayud CUB 1:59.44; 4. Nadiha Touhami ALG 1:59.65 PB; 5. Agnes Samaria NAM 1:59.66; 6. Michelle Ballentine JAM 1:59.92 PB; 7. Sandra Stals BEL 2:00.10; 8. Virginie Fouquet FRA 2:00.29; 1500 m: 1. Carrie Tollefson USA 4:06.30 PB; 2. Viola Kibiwott KEN 4:06.68 PB; 3. Latifa Essarokh FRA 4:06.90; 4. Kate Vermeulen CAN 4:07.08; 5. Courtney Babcock CAN 4:07.34; 6. Veerle Dejaeghere BEL 4:08.08; 7. Christina Carruzzo SUI 4:08.87; 8. Fatiha Bahi Azoum ALG 4:08.88; 5000 m: 1. Dorcus Inzikuru UGA 15:05.30 NR; 2. Tezeta Desalegn-Dengersa TUR 15:05.85 PB; 3. Maria McCambridge IRL 15:05.86 PB; 4. Meselech Melkamu ETH 15:06.60; 5. Ines Chenonge KEN 15:07.25; 6. María Protópappa GRE 15:07.81 NR; 7. Irene Kwambai KEN 15:08.84; 8. Derebe Alemu ETH 15:09.65 PB; 9. Priscila Jepleting KEN 15:11.44; 10. Malika Asahssah MAR 15:11.83 PB; 11. Susanne Pumper AUT 15:12.27; 12. Ines Monteiro POR 15:13.35 PB; 13. Natalie Harvey GBR 15:14.08 PB; 14. Souad Aït Salem ALG 15:15.54 NR; 15. Fatiha Baouf BEL 15:15.58 NR; 16. Jessica Augusto POR 15:15.76 PB; 100 m p³: 1. Melissa Morrison USA 12.72; 2. Jenny Adams USA 12.81; 3. Nadine Faustin HAI 12.84; 4. Lacena Golding-Clarke JAM 12.96; 5. Toyin Augustus NGR 13.07 PB; 6. Danielle Carruthers USA 13.13; 400 m p³: 1. Sandra Glover USA 53.40; 2. Jana Pittman AUS 53.43; 3. Nezha Bidouane MAR 54.89; 4. Yvonne Harrison PUR 55.56; 5. Daimí Pernía CUB 56.49; 6. Megan Addy USA 56.54; 3000 m z przeszk.: 1. Briana Shook USA 9:29.32 AR PB; 2. Salome Chepchumba KEN 9:29.81 NR; 3. Sigrid Vandenbempt BEL 9:35.28 NR; 4. Roísín McGettigan IRL 9:45.60 NR; 5. Carrie Messner USA 9:49.40 PB; 6. Irene Limika KEN 9:49.43; 7. Miranda Boonstra NED 9:51.17 NR; 8. Justyna B¹k POL 9:53.78

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m: 1. Kareem Streete-Thompson CAY 10.30; 2. Mardy Scales USA 10.30; 3. Dwight Thomas JAM 10.32; 4. Eric N'Dri CIV 10.37; 5. Rae Edwards USA 10.38; 6. Patrick Johnson AUS 10.44; 200 m: 1. Dwight Thomas JAM 20.49; 2. Chris Williams JAM 20.64; 3. Bernard Williams USA 20.68; 4. Patrick Stevens BEL 20.84; 5. Patrick van Balkom NED 20.91; 6. Jabari Fields USA 20.98; 400 m: 1. Jerry Harris USA 45.30; 2. Leslie Djhone FRA 45.37; 3. Young Talkmore Nyangani ZIM 45.62; 4. Fawzi D. Al-Shammari KUW 45.77; 5. California Molefe BOT 45.92; 6. Cédric Van Branteghem BEL 46.12; 7. Malik Louahla ALG 46.14; 8. Pat Dwyer AUS 46.39; 800 m: 1. Gary Reed CAN 1:44.92 NR; 2. Joeri Jansen BEL 1:45.11; 3. Khadevis Robinson USA 1:45.16; 4. Jean-Patrick Nduwimana BDI 1:45.26; 5. Arthémon Hatungimana BDI 1:45.46; 6. Arnoud Okken NED 1:45.63 PB; 7. David Fiegen LUX 1:45.67 NR; 8. Tom Omey BEL 1:46.61; 1500 m: 1. Hicham El Guerrouj MAR 3:29.18; 2. Wondimu Mulugeta ETH 3:31.13 NR; 3. Kamel Boulahfane ALG 3:32.44 PB; 4. Youssef Baba MAR 3:33.01 PB; 5. Benjamin Kipkurui KEN 3:33.22; 6. Tarek Boukensa ALG 3:33.34; 7. Abdesslam Kennouche ALG 3:33.46 PB; 8. William Chirchir KEN 3:33.99; 9. Manuel Damião POR 3:34.37 PB; 10. Charlie Gruber USA 3:34.71 PB; 11. Hudson de Souza BRA 3:36.37; 12. Augustine Choge KEN 3:36.64 PB; 13. Tim Clerbout BEL 3:37.50 PB; 14. James Nolan IRL 3:37.85; 5000 m: 1. Musir Salem Jawher BRN 13:03.09; 2. Hicham Bellani MAR 13:05.72 PB; 3. James Kwalia KEN 13:06.19; 4. Wilson Busienei UGA 13:12.03 PB; 5. Tom Compernolle BEL 13:14.75 PB; 6. Christian Belz SUI 13:15.28; 7. Monder Rizki BEL 13:15.51 PB; 8. Dan Browne USA 13:16.02 PB; 9. Samir Moussaoui ALG 13:18.99 PB; 10. Nathan Lagat KEN 13:19.89 PB; 11. Khoudir Aggoune ALG 13:20.61; 12. Salah El Ghazi MAR 13:22.67; 13. Kiplimo Muneria KEN 13:22.92; 14. Mustapha Essaïd FRA 13:24.60; 15. Sultan Khamis Zaman QAT 13:28.98; 110 m p³: 1. Duane Ross USA 13.30; 2. Maurice Wignall JAM 13.42; 3. Marcel van der Westen NED 13.72; 4. Peter Coghlan IRL 13.76; 5. Jonathan Nsenga BEL 13.77; 6. Sébastien Denis FRA 13.79; 3000 m z przeszk.: 1. Richard Matelong KEN 8:11.33 PB; 2. Zouhair El Ouardi MAR 8:13.67 PB; 3. Moussa Omar Obaid QAT 8:13.91 AJR PB; 4. Raymond Yator KEN 8:16.07; 5. Khamis Abdulla Saifeldin QAT 8:19.54; 6. Justus Kiprono KEN 8:19.63 PB; 7. Mustafa Mohamed SWE 8:20.25; 8. Abdellatif Chemlal MAR 8:21.56; 9. Kipkemboi Katui KEN 8:24.26 PB; 10. Krijn Van Koolwyk BEL 8:24.54 PB; 11. Merzak Ould Bouchiba ALG 8:27.67; 12. Irba Lakhal FRA 8:28.94; wzwy¿: 1. Rožle Prezelj SLO 2.20; 2. Andrea Bettinelli ITA 2.17; 3. Staffan Strand SWE 2.17; tyczka: 1. Tim Mack USA 5.80; 2. Jérôme Clavier FRA 5.60; 3-4. Paul Burgess AUS 5.50; Brad Walker USA 5.50; 5. Piotr Buciarski DEN 5.50; dysk: 1. Libor Malina CZE 65.38; 2. Frantz Kruger RSA 64.03; 3. Carl Brown USA 63.57; 4. Jo Van Daele BEL 63.20; 5. Loy Maikel Martínez CUB 60.21; 6. Diego Fortuna ITA 59.43



RIETI 2004 - IAAF GRAND PRIX
5 wrzeœnia 2004 - Rieti (W³ochy)

WYNIKI - KOBIETY

100 m (wiatr -3.0): 1. Aleen Bailey JAM 11.34; 2. Debbie Ferguson BAH 11.38; 3. Ivet Lalova BUL 11.50; 4. Tayna Lawrence JAM 11.51; 5. Sherone Simpson JAM 11.55; 6. Beverly McDonald JAM 11.72; 400 m: 1. Christine Amertil BAH 50.77; 2. Svetlana Usovich BLR 51.97; 3. Nataliya Ivanova RUS 52.17; 4. Zuzanna Radecka POL 52.37; 5. Gra¿yna Prokopek POL 52.37; 6. Olabisi Afolabi NGR 53.59; 7. Maria Teresa Schutzmann ITA 54.82; 800 m: 1. Maite Martinez ESP 1:58.58; 2. Jearl Miles Clark USA 1:58.64; 3. Tatyana Andrianova RUS 1:59.12; 4. Agnes Samaria NAM 1:59.16; 5. Amina Ait Hammou MAR 1:59.31; 6. Svetlana Cherkasova RUS 2:00.43; 7. Janeth Jepkosgei KEN 2:00.52; 8. Luciana de Paula Mendes BRA 2:02.04; 1500 m: 1. Olga Yegorova RUS 4:04.29; 2. Nataliya Sydorenko-Tobias UKR 4:04.78; 3. Helen Clitheroe GBR 4:04.82; 4. Carmen Douma-Hussar CAN 4:05.16; 5. Nancy Jebet Lagat KEN 4:05.32; 6. Wioletta Janowska POL 4:05.35; 7. Nelya Neporadna UKR 4:05.44; 8. Hind Dehiba MAR 4:05.45; 9. Konstadína Efedáki GRE 4:06.14; 10. Maryna Dubrova UKR 4:06.95; 11. Nahida Touhami ALG 4:07.56; 12. Judit Varga HUN 4:07.93; 400 m p³: 1. Natalya Torshina-Alimzhanova KAZ 55.67; 2. Monika Niederstatter ITA 55.86; 3. Benedetta Ceccarelli ITA 56.13; 4. Ma³gorzata Pskit POL 56.65; 5. Anna Jesieñ POL 56.90; 6. Manuela Gentili ITA 57.61; 3000 m z przeszk.: 1. Samitova Gulnara RUS 9:21.40; 2. Lyubov Ivanova RUS 9:28.02; 3. Cristina Casandra ROM 9:45.71; 4. Roisin McGettigan IRL 9:59.26; 5. Ann Gaffigan USA 10:01.77; 6. Lívia Tóth HUN 10:01.90; 7. Fatiha Bahi Azzouhoum ALG 10:01.91; 8. Sigrid Vanden Bempt BEL 10:02.56; w dal: 1. Bronwyn Thompson AUS 6.88 (+3.3); 2. Tünde Vaszi HUN 6.78 (+3.3); 3. Grace Upshaw USA 6.77; 4. Magdeline Martinez ITA 6.74 (+2.8); 5. Jade Johnson GBR 6.57; 6. Olga Rublyova RUS 6.54; 7. Ineta Radevica LAT 6.52 (+2.5); 8. Ioánna Kafetzí GRE 6.45; 9. Valentina Gotovska LAT 6.42; kula: 1. Nadezhda Ostapchuk BLR 19.39; 2. Cleopatra Borel TRI 18.63; 3. Elisângela Adriano BRA 18.11; 4. Krystyna Zabawska POL 17.95; 5. Lieja Koeman NED 17.64; 6. Assunta Legnante ITA 17.52

WYNIKI - MʯCZYNI

100 m (wiatr -1.3): 1. Asafa Powell JAM 10.18; 2. Aziz Zakari GHA 10.20; 3. Dwight Thomas JAM 10.30; 4. Michael Frater JAM 10.38; 5. Kim Collins SKN 10.47; 6. Patrick Johnson AUS 10.48; 7. Simone Collio ITA 10.50; 8. Luca Verdecchia ITA 10.55; 200 m (wiatr -0.5): 1. Joshua J. Johnson USA 20.28; 2. Dwight Thomas JAM 20.41; 3. Ronald Pognon FRA 20.49; 4. Ainsley Waugh JAM 20.60; 5. Patrick Johnson AUS 20.77; 6. Marco Torrieri ITA 20.89; 7. Rae Edwards USA 20.97; 8. Massimiliano Donati ITA 21.18; 400 m: 1. Michael Blackwood JAM 44.80; 2. Otis Harris USA 44.86; 3. Brandon Simpson JAM 44.97; 4. Leslie Djhone FRA 45.05; 5. Jerry Harris USA 45.16; 6. Timothy Benjamin GBR 45.51; 7. Davian Clarke JAM 45.52; 8. Andrea Barberi ITA 46.71; 800 m: 1. Joseph Mutua KEN 1:43.35; 2. Youssef Saad Kamel BRN 1:43.43; 3. Wilson Kipketer DEN 1:43.89; 4. Bram Som NED 1:44.37; 5. Andrea Longo ITA 1:44.43; 6. Justus Koech KEN 1:45.06; 7. Saeed Sultan Majed QAT 1:45.25; 8. Jean-Patrick Nduwimana BDI 1:45.36; 9. Ahmed Ismail Ismail SUD 1:45.45; 10. Antonio Manuel Reina ESP 1:45.60; 1500 m: 1. Alex Kipchirchir KEN 3:33.83; 2. Robert Rono KEN 3:34.35; 3. Kamal Boulahfane ALG 3:34.52; 4. Daniel Komen KEN 3:34.68; 5. Rui Silva POR 3:34.84; 6. Samwel Mwera TAN 3:35.42; 7. Reyes Estévez ESP 3:35.73; 8. William Chirchir KEN 3:36.84; 9. Abubaker Ali Kamal QAT 3:36.98; 10. Boujamaa Stouti MAR 3:38.91; 11. Benjamin Kipkurui KEN 3:38.95; 3000 m: 1. Augustine Kiprono Choge KEN 7:36.82; 2. Boniface Kiprotich Songok KEN 7:39.25; 3. Luke Kipkosgei KEN 7:41.72; 4. Hicham Bellani MAR 7:43.45; 5. Samir Moussaoui ALG 7:44.43; 6. Khoudir Aggoune ALG 7:46.75; 7. Hudson Santos de Souza BRA 7:49.19; 8. Justus Kipchirchir Kiprono KEN 7:49.34; 400 m p³: 1. Kemel Thompson JAM 48.36; 2. Bershawn Jackson USA 48.76; 3. Christopher Rawlinson GBR 49.39; 4. Joey Woody USA 49.67; 5. Edivaldo Monteiro POR 51.93; 6. Roberto Donati ITA 53.93; wzwy¿: 1. Nicola Ciotti ITA 2.26; 2. Giulio Ciotti ITA 2.22; 2. Matt Hemingway USA 2.22; 4. Marko Aleksejev EST 2.22; 5. Filippo Campioli ITA 2.18; 6. Rainer Piirimets EST 2.18; tyczka: 1. Timothy Mack USA 5.71; 2. Aleksandr Averbukh ISR 5.66; 3. Romain Mesnil FRA 5.66; 4-5. Giuseppe Gibilisco ITA 5.51; Dmitri Markov AUS 5.51; 6. Oleksandr Korchmid UKR 5.51

Back To Top